Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,60 Ft
Euró
391,11 Ft
Font
458,18 Ft
Bitcoin
62,768 $

Kína bevezeti a nemzetközi vakcinaútlevelet

A digitális tanúsítvány bevezetésének célja a nemzetközi utazások fellendítése, azonban a vakcinaútlevél máris komoly adatvédelmi aggályokat vet fel.

Fotó: Flickr/Go-tea 郭天
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Kína egészségügyi tanúsítványa azt a célt szolgálja, hogy a nemzetközi járatokon utazó kínai állampolgárok igazolni tudják védettségüket a vírussal szemben, ezzel pedig Kína lett az első ország, mely bevezette a digitális vakcinaútlevelet. A felhasználó oltási státuszát és vírustesztjeit is magába foglaló digitális vakcinaútlevél a kínai állampolgárok számára elérhető a WeChat kínai közösségi média platformon hétfőn elindított programon keresztül.

A vakcinaútlevelet „a világgazdaság fellendülésének elősegítése és a határokon átnyúló utazások megkönnyítése érdekében” állítják ki – mondta a külügyminisztérium szóvivője. A papírformában is elérhető tanúsítvány jelenleg csak a kínai állampolgárok számára elérhető, és egyelőre nem kötelező jellegű. Egyelőre nem áll rendelkezésre információ arra vonatkozóan, hogy Kína mely országokkal szándékozik majd együttműködni annak érdekében, hogy nemzetközi szinten is elismerjék a vakcinaútlevelet, mikor a kínai utazók a tengerentúlra látogatnak. Soron kívül Napos, csapadékmentes kedd vár ránk

Míg Bahrein már bevezette a vakcinaútlevelet, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság szintén azon országok közé tartozik, melyek hasonló engedélyek bevezetését fontolgatják. Az Al Jazeera azt írja, at EU egy olyan dokumentumon dolgozik, mely lehetővé tenné az állampolgárok számára a tagállamok közötti, valamint a távolabbi országokba való utazást.

Kína vakcinaútlevele egy titkosított QR-kóddal működik, mely lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy megvizsgálják az utazók egészségügyi adatait, a koronavírusra vonatkozóan. A WeChat és egyéb alkalmazások hitelesítőjére van szükség ahhoz, hogy a kínaiak használhassák a belföldi közlekedést, valamint látogathassák a nyilvános helyeket az országban.

Az alkalmazások nyomon követik a felhasználók tartózkodási helyét, ezt követően pedig egy „zöld kódot” állítanak be az adott személy profiljához, mely azt jelzi, hogy a felhasználó egészséges, és nem állt szoros kapcsolatban egyetlen megerősített koronavírus-fertőzöttel sem, továbbá nem látogatott el kockázatos helyekre, mindez azonban komoly aggályokat vetett fel, többen pedig attól tartanak, hogy ez a rendszer csak még több szabadságot ad a kínai kormánynak a lakosság teljes felügyeletére.