Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,37 Ft
Euró
389,10 Ft
Font
453,36 Ft
Bitcoin
62,837 $

Invazív kék rákok jelentenek fenyegetést Olaszország gazdaságára

A rákféle ugyanis elpusztítja a kagylókat a Pó-deltában.

Fotó: Wikimedia Commons/James St. John
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Az olasz hatóságok számoltak be arról, hogy az ország északi részén élő olasz halászközösségek a ragadozó kék rákok inváziója ellen küzdenek, mely egész régiók gazdaságát veszélyezteti: az eredetileg Észak- és Dél-Amerika partjairól származó rák az elmúlt év során Olaszország több lagúnaszerű helységében is elterjedt.

A Guardian jelentése szerint a rák a helyi kagylókra vadászik, veszélyeztetve az országnak a világ egyik vezető kagylótermelőjeként betöltött szerepét. Stefano Bonaccini, Emilia-Romagna tartomány kormányzója egy hétfői csúcstalálkozó után kiemelte: Soron kívül Szentkirályi Alexandra a Szomszédok legendájával, Vágási Ferivel üzent Karácsonynak

„Rómában meg kell érteniük az embereknek, hogy ez a katasztrófa családok és vállalkozások ezreinek életét veszélyezteti. Ez az invázió azzal a kockázattal jár, hogy tönkretesz egy olyan gazdaságot, amely nemcsak egy közösség megélhetését biztosítja, de olasz és európai kiválóságot is jelent, a régió más identitást adó termékeivel együtt, mint a pármai sonka vagy a parmigiano.”

Az érintett régiókban élő halászoknak és halászközösségeknek a hatóságok azt tanácsolták, hogy annyi kék rákot fogjanak ki, amennyit csak tudnak, hogy megfékezhessék az egyre növekvő populációjukat. Csakhogy a Pó folyó deltájában eme erőfeszítések javarészt hatástalannak bizonyulnak.

Az agresszív invazív fajból idén már mintegy 326 tonnát fogtak ki Venetóban, ebből 84 tonnát Scardovariban és 29 tonnát Pilában csak augusztusban. A probléma pedig az idő múlásával egyre komolyabb mértéket ölt: a halászok szövetsége, a Fedagripesca-Confcooperative szerint a rákok már mintegy 100 millió euróra becsült gazdasági kárt okoztak Olaszországban, és a Pó-deltában a fiatal kagylók 90 százalékát felfalták, ami súlyos károkat okoz a jövőbeli termelésre nézve.