Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,34 Ft
Euró
385,73 Ft
Font
448,65 Ft
Bitcoin
61,809 $

Immunrendszert erősítő implantátummal legyőzhető a rákbetegség

Mályvacukorhoz hasonlító, beültethető szerkezetet fejlesztettek ki, ami képes betanítani a beteg immunrendszerét a rák elleni küzdelemre.

Twenty20
Orvostudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az egyik legígéretesebb feltörekvő rákellenes kezelés a CAR T-sejtes immunterápia, amely során a beteg immunsejtjeit eltávolítják és aktiválják, hogy levadásszák a rákot, majd megelőzés céljából visszahelyezik őket a szervezetbe. Bármennyire is hatékony az eljárás, elkészítése több hetet vesz igénybe, és igen magas költségekkel jár.

Az új tanulmányhoz az Észak-Karolinai Állami Egyetem (NCSU) kutatócsapata kifejlesztett egy olyan módszert, amellyel az ominózus folyamat jelentős részét a páciens szervezetében közvetlenül el lehet végezni. A kutatók a technológiát Multifunctional Alginate Scaffolds for T cell Engineering and Release (MASTER) névvel illetik, amely – mint az angol elnevezése is mutatja – lényegében egy olyan szivacsszerű állványzat, ami CAR T-sejteket szabadít fel.

A folyamat nagyjából ugyanúgy kezdődik, mint a hagyományos CAR T-sejtes terápia: a kutatók először is T-sejteket gyűjtenek a betegtől, és rákszövetek megcélzására programozzák be őket, mégpedig úgy, hogy CAR-génnel módosított vírusokat adnak hozzájuk, majd az így kialakult elegyet a MASTER-hez keverik, amely lényegében szivacsként szívja magába a komponenseket.

A MASTER olyan antitesteket tartalmaz, amelyek aktiválják a T-sejteket, valamint az interleukinokat, amelyek beindítják a sejtek proliferációját. Miután az eszközt beültetik a páciens szervezetébe, az antitestek aktiválják a T-sejteket, amelyek aztán kölcsönhatásba lépnek a vírusokkal, és CAR T-sejtekké alakulnak. Az interleukinek ezeket a CAR T-sejteket szaporodásra késztetik, és az újonnan kiképzett „daganatgyilkos hadsereg” kilép a MASTER-ből, hogy levadássza a rákot a szervezetben.

A kutatócsoport szerint a technika számos előnnyel rendelkezik a jelenlegi CAR T-sejtes immunterápiákkal szemben: egyrészt sokkal gyorsabb, hetek helyett csak órákig tart, és mivel a sejtek frissebbek, ezáltal tovább maradnak a szervezetben, erősebb hatékonyságot mutatnak a rák ellen, és a T-sejtek kimerültsége is alacsonyabbnak bizonyulhat.

Limfómás egereken végzett kísérletek bizonyították ezeket az előnyöket: kutatók az egyik csoportot MASTER-t használó CAR T-sejtekkel, egy másik csoportot hagyományos CAR T-sejtes terápiával, egy kontrollcsoportot pedig nem módosított T-sejtekkel kezelték, és kimutatták, hogy a MASTER-es rágcsálók esetében hosszabb távú hatékonyság jelentkezett, vagyis sikeresen küzdöttek a nyirokrák kiújulása ellen.

Habár a technológia rendkívül ígéretesnek tűnik, a kezelésnek sokkal gyorsabbnak és olcsóbbnak kell lennie, mint a jelenlegi CAR-T-sejtes immunterápiáknak, ennek eléréséhez azonban még rengeteg kísérletet el kell végezni, nem beszélve a humán klinikai vizsgálatokról, amelyeket csak évek múlva kezdhetnek meg. Soron kívül Három ember életét vesztette egy kamion rakterében az M1-es autópályán

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja