Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,270 $

Gépi tanulásnak köszönhetően azonosíthatták a QAnon alapítóját

A kutatók úgy vélik, két férfi volt a Q-nak tulajdonított bejegyzések elsődleges szerzője.

Fotó: evfoto / Twenty20
Észak-Amerika

Czinder Tímea

Szerkesztő

Gépi tanulás segítségével informatikusok felfedheték a QAnon mozgalom alapítójának személyét. Két független igazságügyi nyelvészcsoport is arra a következtetésre jutott, hogy az összeesküvés-elméletek mögött elsősorban egy dél-afrikai szoftverfejlesztő, Paul Furbert állt, később azonban álnéven Ron Watkins kongresszusi jelölt is posztolt, majd a fiókot is átvette.

A QAnon vagy Q mozgalom 2017 óta terjeszt konteókat az interneten, amelyek egy globális sátánista, pedofil elitről szólnak. Állításuk szerint a világméretű hálózat célja, hogy gyermekeket szexre kényszerítsenek, időnként pedig a szerveiket is megegyék, és csak Donald Trump képes szembeszállni a hatalmukkal. A Q elsősorban a Republikánus Párt hívei között népszerű, akik közül sokan szélsőjobboldali nézeteket vallanak. Soron kívül Három nő vesztette életét egy tragikus amerikai autóbalesetben

A két kutatócsapat különböző módszerrel jutott ugyanarra a következőtetésre; a svájci csoport szoftverrel bontotta a küldeményeket háromkarakteres sorozatokra, és nyomon követte az ismétlődéseket, a francia csapat pedig mesterséges intelligencia segítségével keresett mintákat.

A kutatók bizonyosak benne, hogy a mozgalom valódi alapítóit találták meg, különösen az eredmény egyezése miatt. A francia csapat egyébként arról számolt be, szoftverük a tesztek 98 százalékában helyesen azonosította Furbert írásait, 99 százalékban pedig Watkinsét.

A kutatók korábban gépi tanulás szoftvert használtak, hogy felfedjék, A kakukk hívása című 2013-as krimi szerzője valójában a Harry Potter írója, J. K. Rowling, de bűnüldöző szervek is sikeresen alkalmazzák a stilometriának nevezett eljárást – számolt be az Engadget.

Furbert és Watkins is tagadják, hogy ők állnának a Q üzenetei mögött. Furbert egyenesen azt állította, a mozgalom üzeneteinek olvasgatása miatt alakult stílusa hasonlóra, a nyelvészek szerint azonban ez igen valószínűtlen, különösen azt figyelembe véve, hogy az elemzés során használt tweetek még a Q létezésének legelső napjaiból származnak.

Az azonosítást végző kutatók azt remélik, a leleplezés fellebbenti végre a QAnon híveinek szeme elől a fátylat, az összeesküvés-elmélet ugyanis mélyreható hatást gyakorolt az Egyesült Államok politikájára és a világ más részeire is, és bár a Q 2020 vége óta nem tett közzé új üzenetet, az emberek egy része azóta is vakon elhiszi a háttérhatalomról szóló meséket.

Megint pontokat veszített a Liverpool, a hajrában állt be Szoboszlai

Szoboszlai Dominik a hosszabbításban állt be a West Ham United elleni fordulatos mérkőzésen.

100 ember letartóztatásával végződött egy palesztin-párti tüntetés Bostonban

Mintegy 100 személyt vettek őrizetbe a hatóságok egy palesztinbarát tüntetésen egy bostoni egyetemen, miközben a gázai konfliktus elleni tiltakozások egyre intenzívebbé válnak az amerikai egyetemeken.