Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,914 $

Furcsa exobolygót találtak, ami felforgathatja a kutatók eddigi elképzeléseit

A b Cen (AB)b névre keresztelt exbolygó tömege nagyobb, mint 10 Jupiteré együttvéve – ennél hatalmasabb, csillag körül keringő természetes égitestet még egyszer sem fedeztek fel.

NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Nature folyóiratban nemrég megjelent tanulmány alapján a jelenlegi tudományos konszenzus szerint a kolosszális gázóriásnak egyáltalán nem kellene léteznie. A felfedezés annyira bizarr, hogy a tudósokat arra készteti, hogy újragondolják, pontosan mit is tudunk a bolygók kialakulásáról.

A hatalmas idegen világ a b Centauri rendszert alkotó két csillag körül kering, amely 325 fényévre van a Földtől. A bolygórendszer tömege együttesen közel tízszeres naptömegnek felel meg, a bolygó pedig 52 milliárd mérföldre található a központi csillagtól, így az egyik legtávolabbi pályára került, amit valaha is megfigyeltek. Soron kívül Újabb női holttestre bukkant a rendőrség, most Miskolcon

Úgy tűnik, hogy bárhol is keressük – kis vagy nagy csillagok, egyes vagy kettős csillagok, élő csillagok vagy halott csillagmaradványok körül – mindig találunk bolygókat valamilyen formában, még olyan helyeken is, amelyeket nem gondoltunk volna lehetségesnek” – mondta Markus Janson, a Stockholmi Egyetem asztronómusa, egyben a kutatás vezetője.

Nehéz eléggé hangsúlyozni, mennyire zavarba ejtő ez a felfedezés a tudományos közösség számára. A fiatal csillagok úgy alakulnak ki, hogy protoplanetáris korongok veszik körül őket, amelyek gyakorlatilag a bolygók anyagának bölcsői, viszont a b Centaurihoz hasonló forró csillagrendszerek általában nem alakítanak ki égitesteket, mivel elképzelhetetlenül nagy mennyiségű röntgen- és ultraibolya sugárzás éri őket.

Az égitestet egyébként az Európai Déli Obszervatórium (ESO) hatáskörébe tartozó chilei Nagyon Nagy Űrteleszkópnál állomásozó SPHERE exobolygó-képalkotó eszközzel találták meg 2018. március 20-án, majd két évvel később, 2021. április 10-én újra detektálták.

A nagy képi kontraszt lehetővé tette a csillagászok számára, hogy megkülönböztessék a bolygó halvány jelét a központi csillagpárosból származó indokolatlanul erős fénytől. A gigantikus idegen világon található hatalmas földalatti óceánokban a tudósok szerint kialakulhatott az élet, bár ennek bizonyítása az emberiség jelenlegi technológiai fejlettségével sajnos lehetetlen feladat.

Óriási szívességet tett a Kisvárda az Újpestnek a Puskás Akadémia ellen

A Kisvárda nem tudta kihasználni a lehetőséget, és vereséget szenvedett a Puskás Akadémia otthonában, amivel nem kis szívességet tettek az Újpestnek.