Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,64 Ft
Euró
391,84 Ft
Font
458,01 Ft
Bitcoin
62,850 $

Felfedezték a Naprendszer legtávolabbi objektumát

Hosszú évtizedeken keresztül azt hitték, hogy a Plútó bolygórendszerünk legmesszebb lévő égitestje, azonban a legutóbbi felfedezés során kiderült, hogy ez korántsem igaz.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Farfarout névre keresztelt 2018 AG37 kódnévvel ellátott kisbolygó 132 csillagászati egységre található a Naptól, ami körülbelül 20 milliárd kilométernek felel meg. Hogy perspektívába helyezzük, egy csillagászati egység pontosan akkora, mint amekkora távolságra a Föld helyezkedik el a Naphoz képest.

Meglepő módon hivatalosan még ennél is távolabb kerülhet az extrém pályán keringő égitest, hiszen néha 175 csillagászati egységre is kilenghet a Naptól, máskor pedig 27 csillagászati egységre közelítheti meg a központi csillagot – olvasható a Hawaii Egyetem bejegyzésében. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Asztronómusok szerint az sem elképzelhetetlen, hogy a kisbolygó valamikor a jövőben olyannyira közel kerülhet a Neptunuszhoz, hogy nekicsapódhat a gázóriásnak, amelyen hatalmas foltot hagyhat.

A Farfaroutra először 2018 januárjában bukkantak rá a Subaru Űrtávcső segítségével, pontos távolságát azonban még nem sikerült meghatározniuk. Mivel az angol nevéből adódóan annyira messze van tőlünk, hogy rendkívül halvány pontként jelenik csak meg az égbolton, ezért sokkal pontosabb mérőműszerekkel kell rögzíteni a mozgását.

Az előzetes becslések alapján a 400 kilométer széles kozmikus szikladarab sokkal kisebb, mint az eddig azonosított legparányibb törpebolygó.

Az elkövetkező években további kutatások célpontja lehet az objektum, ezáltal megvizsgálhatják tüzetesebben a pályáját, illetve egyéb tulajdonságait, de azt sem vetették el, hogy egykor űrszondát küldjenek a közelébe.