Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,839 $

Rendkívüli fekete lyukat fedeztek fel, a Napnál mintegy 40 milliószor nehezebb

Tízszer nagyobb a tömege, mint kellene.

Fotó: Pixabay / Illusztráció
Világűr

Koós Alexandra

Szerkesztő

Rendkívüli fekete lyukat fedeztek fel az izraeli Ben-Gurion Egyetem tudósai. A képződmény egy szupermasszív fekete lyuk, a „fénye” pedig abból az időből érkezik hozzánk, amikor a világegyetem nagyjából 764 millió éves volt. Ennek ellenére az objektum egészen hatalmas, a Nap tömegének mintegy 40 milliószorosát nyomja – számolt be a HVG az IFLScience-re hivatkozva. A Nature-ben közölt tanulmány szerint a kutatók a gravitációs lencsehatásnak köszönhetően láthatták meg az objektumot.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy, a Föld és a szupermasszív fekete lyuk között lévő objektum olyan mértékben torzította a téridőt, hogy felnagyítva mutatja, ami „mögötte” van – magyarázzák. Mivel az érintett szupermasszív fekete lyuk akkréciós korongja rengeteg port és egyéb anyagot tartalmaz, az anyag izzó fénye a Földhöz is eljut. Megjegyzik, a csapat a James Webb űrteleszkóp segítségével tudta tanulmányozni a fény hullámhosszát. Lukas Furtak, az egyetem egyik tudósa pedig úgy fogalmazott: Soron kívül Gyurcsány szerint Magyar többet árt az ellenzéki oldalon, mint a kormány oldalán

Minél távolabb van a Földtől egy ilyen szupermasszív fekete lyuk, az akkréciós korong fénye annál vörösebb lesz a vöröseltolódás miatt. Ha közeledne az objektum, akkor a fénye egyre kékebbnek tűnne. A cikk szerint az objektum a fekete lyukak kvazár típusába sorolható, és a vártnál jóval nagyobb a tömege. Egy tipikus szupermasszív fekete lyuk a galaxis csillagtömegének körülbelül 0,1%-a, ez azonban a mérések alapján tízszer nehezebb ennél – hangsúlyozzák.

A kutatók szerint az ősi fekete lyukak közül több is hasonló tulajdonságokat mutat, emiatt nem teljesen érthető, hogy milyen kölcsönhatásban vannak a saját galaxisukkal. Az ősrobbanás után egyébként a galaxisok és a fekete lyukak növekedése egészen másként alakult, mint néhány százmillió évvel később. A tudósok azt remélik, a James Webb űrteleszkóp megfigyelései segítenek majd jobban megismerni az univerzum ezen időszakát – írják a cikkben.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy a tavaly novemberben nyilvánosságra hozott eredmények alapján tudósok hatalmas felfedezést tettek, ugyanis rábukkantak az eddigi legrégebbi fekete lyukra, mely számításaik szerint mindössze 470 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett. Míg ebben a cikkben arról írtunk, hogy sokkal közelebb lehetnek hozzánk a fekete lyukak, mint azt a kutatók eddig gondolták.

Videón Szoboszlaiék újabb pontvesztése az angol bajnokságból

Nem futnak jó szériát Szoboszlai Dominikáék, ráadásul a magyar válogatott sztárja visszakerült a kispadra, és csak alig pár percet kapott.

Egyelőre nem került elő az eltűnt 14 éves lány

A rendőrség jelenleg is keresi a 14 éves lányt, aki április 27-én tűnt el, és azóta nem tudni, hol tartózkodik.