Amerikai csillagászok a James Webb űrteleszkóppal figyelték meg a Tejútrendszer közepén található szupermasszív fekete lyukat, amely által az is érthetőbbé válik, milyen fizikai törvényszerűségek működnek az objektumnál.
Az objektum a korai univerzumból származik, és jóval „nagyobb az étvágya”, mint a korábban megfigyelt, hasonló korú fekete lyukaknak.
Amerikai kutatók két olyan szupermasszív fekete lyukra bukkantak, amelyek minden eddiginél közelebb vannak egymáshoz.
Tízszer nagyobb a tömege, mint kellene.
Tudósok felfedezték a legrégebbi fekete lyukat, s egy friss elméletet is megosztottak a felfedezés nyomán.
A Földhöz legközelebbi ilyen objektumot eddig 1560 fényév távolságúnak vélték, ám egy új tanulmány szerint alig tizedennyire, 150 fényévre lehet több másik.
A tudósok számára nagy segítséget jelenthet a fekete lyukak evolúciójának megértését illetően azon objektum részletes megismerése, amely szupermasszív volta ellenére meglehetősen könnyű.
A felfedezést részletező tanulmányban az áll, miszerint ez az egyik legnagyobb ismert fekete lyuk az univerzumban.
A csillagászok megfigyelték a Földhöz legközelebbi fekete lyukat, amely "mindössze" 1500 fényévre található, számolt be róla az AP hírügynökség.
A felfedezést több mint háromszáz kutató munkája tette lehetővé világszerte, akik nyolc különböző rádióteleszkópos hálózatot kezelve létrehozták a földméretű Event Horizon virtuális teleszkópot.
Tíz új fekete lyuk egybeolvadását fedezték fel a LIGO-Virgo Collaboration (LVC) tudományos projekt csillagászai.