Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,87 Ft
Euró
389,47 Ft
Font
453,96 Ft
Bitcoin
64,259 $

Az EU szeptember végéig több mint egymilliárd adag oltóanyagra számít négy vállalattól

Az Európai Unió arra számít, hogy szeptember végéig több mint egymilliárd adag koronavírus elleni vakcinát kap négy gyógyszergyártótól – derül ki az uniós vezetőknek kedden bemutatott dokumentumból.

Fotó: MTI/Varga György
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A Reuters által szemlézett, az Európai Bizottság által készített dokumentum szerint az EU abban bízik, hogy addigra elegendő oltóanyaggal rendelkezik a teljes jogosult lakosság beoltásához, ami jóval meghaladja azt az eredeti célt, hogy a nyár végéig a felnőtt lakosság 70 százalékát beoltják.

Pontosabban, az EU arra számít, hogy a második negyedévben 413 millió, a harmadik negyedévben pedig további 529 millió adagot kap majd a gyártóktól. Az első negyedévben 106 millió oltóanyagot kapott, az év végéig pedig további 452 millió adagot, összesen 1,5 milliárdot vár. Soron kívül Így startolt el a forint hétfő reggel

A becslések csak a következő négy gyógyszergyártótól származó vakcinákat veszik figyelembe: Pfizer/BioNTech, Janssen, AstraZeneca és Moderna. Ezek nem tartalmazzák a CureVac német biotechnológiai cég és a Sanofi francia gyógyszergyártó dózisait, amelyek bár több százmillió dózisra kötöttek szerződést az EU-val, jelenleg vakcináik kifejlesztésével és az uniós szabályozó hatóságok általi jóváhagyásával küzdenek.

A számok összhangban vannak a nyilvános kötelezettségvállalásokkal és a korábbi bejelentésekkel, de tartalmazzák az év második felére vonatkozó, korábban nem ismert célokat is. Az EU azt is közölte, hogy idén legalább 100 millió adagot tervez megosztani a blokkon kívüli szegényebb nemzetekkel. Az uniós vezetők keddi ülésükön közös dokumentumban megerősítették ezt a kötelezettségvállalást, de nem tették azt ambiciózusabbá, miután egyes vakcinák egy harmadik, emlékeztető oltásra vagy a variánsok ellen is felhasználhatók.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója megköszönte az EU kötelezettségvállalását, de hozzátette: „Több százmillió további adagra van szükségünk”. A WHO és a GAVI Oltószövetség által támogatott, a vakcinák világszintű szétosztására irányuló COVAX-program eddig csak mintegy 70 millió vakcinát szállított ki az idei évre tervezett 2 milliárdból, mivel a gazdag országok a rendelkezésre álló vakcinák nagy részét lefoglalták.

A Pfizer és a BioNTech vakcinája az idei második negyedévben a szállítások több mint felét, a harmadik negyedévben pedig a teljes szállítás közel 40 százalékát teszi ki a megállapodások szerint. A dokumentumból kiderül, hogy a két cég 200 millió adagot szállít a július-szeptemberi időszakban, mellyel majdnem teljesítik a 600 millió adag szállítására vonatkozó szerződéses kötelezettségüket. A két gyógyszergyártó a negyedik negyedévben várhatóan további nagyjából 200 millió adagot szállít le, amelynek nagy része egy májusban aláírt, 2023-ig szóló, legfeljebb 1,8 milliárd adagra szóló harmadik szerződésből származik. A Pfizer szóvivője egyelőre nem kívánta kommentálni az uniós dokumentumban említett számokat.

Az év második felében az AstraZeneca több millió adagot szállít, annak ellenére, hogy június végéig kellett volna leszállítania a szerződésben szereplő 300 millió adagot. A vállalat márciusban közölte, hogy a gyártási problémák és az exportkorlátozások miatt csak 100 millió adagot ígérhet az EU-nak június végéig. Az uniós dokumentum a vállalat becslésein alapul, nem pedig azon az uniós kérésen, hogy a második negyedév végéig 120 millió adagot kell leszállítania a vállalatnak, ugyanis ezt a kérést az EU ügyvédei ebben a hónapban terjesztették elő egy brüsszeli bíróságon, melyről a döntés majd csak a jövő hónapban várható.

Összefoglaló videó a Ferencváros 5-1-es győzelméről a Debrecen ellen

A Ferencváros végül 5-1-re győzte le a Debrecent az NB1 hétvégi fordulójában, ami egyúttal rekordot is hozott, mert egy csapat sem rúgott olyan sok gólt egy idény alatt, mint a Fradi.