Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,169 $

ENSZ-jelentés: az éghajlati válság nem nemsemleges

Az ENSZ figyelmeztetett, hogy az országoknak csak egyharmada tartalmazza a szexuális és reproduktív egészségügyet az éghajlati válság kezelésére irányuló nemzeti terveiben.

Fotó: Unsplash/Annie Spratt
Greenbox

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Az ENSZ ügynöksége, az Egyesült Nemzetek Népesedési Alapja (UNFPA) – melynek célja a reproduktív és anyai egészség javítása világszerte – friss jelentésében mutatott rá, az éghajlati válsághelyzetre vonatkozó tervekkel rendelkező országoknak csupán egyharmada tartalmaz szexuális, anyai és újszülöttkori egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést.

A UNFPA és a londoni Queen Mary Egyetem által kedden közzétett jelentés szerint azon 119 ország közül, mely már elkészítette és közzé is tette terveit, mindössze 38 tervben szerepel a fogamzásgátláshoz, az anyák és az újszülöttek egészségügyi ellátásához való hozzáférés, s csupán 15-ben utalnak a nők elleni erőszakra. Soron kívül Szentkirályi Alexandra a Szomszédok legendájával, Vágási Ferivel üzent Karácsonynak

A jelentés kulcsfontosságú, hiszen ez az első, mely azt vizsgálja, hogy az éghajlatváltozás leküzdésére vonatkozó tervek utalnak-e a szexuális és reproduktív egészségre. Az eredmények láttán azonban a jelentés több országot is felszólított, hogy ismerjék fel az éghajlati válság nőkre és lányokra gyakorolt aránytalan hatását.

Hangsúlyozták, az emelkedő hőmérséklet összefüggésbe hozható az anyai egészségi állapot romlásával, s a terhesség alatti komplikációkkal, például a terhességi cukorbetegséggel. A szélsőséges hőség továbbá összefüggésbe hozható a szülések korábbi megindulásával és a halvaszületések számának növekedésével is.

A jelentés kiemelte azon országokat, melyek intézkedéseket tesznek az ügyben: Paraguay, a Seychelle-szigetek és Benin meghatározta, hogy olyan, az éghajlatváltozással szemben ellenálló egészségügyi rendszereket kell kiépíteni, melyek lehetővé teszik a nők számára a biztonságos szülést és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést.

Kilenc ország, köztük El Salvador, Sierra Leone és Guinea tervei a nemi alapú erőszak kezelésére irányuló politikákat vagy beavatkozásokat tartalmaztak, ám egyedül Dominika említette a fogamzásgátlás szükségességét, annak ellenére, hogy az éghajlattal kapcsolatos katasztrófák során bizonyítottan fennakadások vannak a családtervezési szolgáltatásokban.