Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,97 Ft
Euró
392,81 Ft
Font
457,74 Ft
Bitcoin
64,493 $

Tudományos áttörés: az őssejtkutatók először hoztak létre „szintetikus embriót”

Noha a szintetikus embrió létrehozása valóban egy fantasztikus tudományos áttörés, komoly etikai kérdéseket vet fel annak kapcsán, hogy a tudósoknak van-e joga ahhoz, hogy petesejt és megtermékenyítés nélkül alkossanak meg egy emberi életet.

Fotó: Unsplash/Nick Fewings
Orvostudomány

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az izraeli Weizmann Tudományos Intézet őssejtkutatói a Cell című tudományos folyóiratban tették közzé mérföldkőnek számító kutatásuk eredményét: az őssejtkutatók ugyanis most először hoztak létre szintetikus embriót, spermium, petesejt vagy megtermékenyítés nélkül, ám megjegyezték, ez a technológia még gyerekcipőben jár, így távol vagyunk még attól, hogy emberi szerveket alkossanak meg szervátültetés céljából.

Noha a tudományos áttörést jelentős előrelépésként írták le, egyes szakértők nincsenek elragadtatva az eredménytől, mivel nem tekinthető teljes értékű embriónak, továbbá figyelmeztettek a technológia jövőbeli alkalmazása kapcsán felmerülő etikai kérdéseire. Soron kívül Napos, gomolyfelhős péntek vár ránk, csak néhol fordulhat elő zápor

A kutatás eredményei szerint az egerekből származó őssejtek kötegei önszerveződéssel „embriószerű struktúrákká álltak össze”. A kutatás kezdetén az egerek bőréből gyűjtöttek sejteket, melyeket később mesterséges úton visszaállítottak az őssejtek állapotába, majd ezeket egy speciális inkubátorba helyezték, ami a méh mozgását utánozza.

Habár az összesen 10 ezer sejt közül mindössze 50 reagált, azok nagyon: a sejtek önszerveződéssel embriószerű struktúrákká álltak össze, majd 8 nap elteltével már az agy kifejlődésének és a szívdobogásnak korai jeleit mutatták. Az őssejtkutatók közlése szerint a szintetikus embriók 95 százalékban hasonlítanak egy normális egérembrióhoz.