Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,94 Ft
Euró
389,36 Ft
Font
455,21 Ft
Bitcoin
59,244 $

Burkolt fenyegetést kapott Elon Musk az oroszoktól

Nem kizárt, hogy a háború későbbi szakaszában a Musk által fellőtt Starlink műholdakat is célba veszik.

Fotó: Elon Musk, a Tesla Motors amerikai elektromosjármű-gyártó és a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat vezérigazgatója a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum Ruhaintézetének jótékonysági gálaestjén 2022. május 2-án. MTI/EPA/Justin Lane
Európa

Szabó Kata

Szerkesztő

Április elején meglehetősen nagy port kavart Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök nyilatkozata, aki a Telegram közösségi hálózaton arról beszélt, hogy érdekesnek találja a Starlink műholdak megsemmisítésének ötletét. Most, néhány hónappal később újra előkerült a téma, ugyanis az ENSZ-ülés orosz küldöttje arra figyelmeztetett, hogy a műholdak adott esetben akár jogos célponttá is válhatnak. Konsztantin Voroncov egy zárt ajtók mögött tartott megbeszélésen jelezte, hogy a kvázi civil infrastruktúra lehet az orosz hadsereg megtorló intézkedéseinek egyik célpontja.

„Oroszország egy rendkívül veszélyes tendenciára szeretne rávilágítani, amely már túlmutat az űrtechnológia ártalmatlan használatán, és amely az ukrajnai események során megmutatkozott. Nevezetesen, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei katonai célokra használják a világűrben lévő polgári infrastruktúra elemeit”, mondta Voroncov az ENSZ-ben. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

Bár az orosz képviselő beszédében nem említette közvetlenül a Starlinket, egyértelműen arra utalt, hiszen ez az a polgári űrinfrastruktúra, amelyet Ukrajna a konfliktus során használt.

A háború kirobbanása után Elon Musk több mint 12 ezer Starlink-terminált küldött Ukrajnába, amelyeket nem csak a normál lakossági összeköttetésre használnak, hanem az egészségügyben és a hadseregben is komoly szerep hárul rájuk, számolt be róla a PC Mag.

Az ukránok főként e-mailek küldésére és navigálásra használják az internetet, de arra is rájöttek, hogyan használják azt hatékonyan harci célokra. Műholdak segítségével ugyanis sebészi pontosságú dróncsapásokat indíthatnak, eközben a csapatok koordinálására egy speciálisan erre a célra kifejlesztett alkalmazást is használnak.

Mykhailo Fedorov, Ukrajna miniszterelnök-helyettese és digitális átalakulásért felelős minisztere május elején arról számolt be, hogy a Starlinknek nagyjából 150 ezer felhasználója van naponta, majd hozzátette, a technológia létfontosságú támogatást jelent Ukrajna infrastruktúrája és a megsemmisített területek újjáépítése szempontjából.

Korábban Elon Musk már jelezte, hogy orosz hackerek megpróbálták eltéríteni az internetes rendszert, amely azonban ellenállt az átvételi kísérleteknek és a jel zavarásának. Hogy következő próbálkozásra mit vethetnek be az oroszok, azt egyelőre még nehéz megjósolni, mindenesre eléggé magabiztosan nyilatkoznak a témában, így a tervük már biztosan megvan erre.

Elon Musk egyébként a Starlink műholdak megsemmisítésére vonatkozó hírek újbóli megjelenése után rögtön jelezte, hogy véleménye szerint azt csak békés célokra kellene használni, legalábbis erre lett tervezve, ami egyfajta jelzés is lehet az ukránok számára.

Pletser Tamás: megfelelő szinten vannak a magyar üzemanyagárak

Mint mondta, ha mindent összevetünk, az adórendszer sajátosságait is figyelembe véve Ausztriához képest Magyarországon tulajdonképpen egy kicsit még magasabbnak is kellene lennie a benzin árának.

Medve kószál Heves vármegyében

Magányos példányról érkezett bejelentés a Bükki Nemzeti Parkban, de azt sem lehet kizárni, hogy egy hárombocsos anyamedve csatangol a megyében.

Megállapították, melyik a legmélyebb kék lyuk a Földön

Egy kutatás szerint az eddig becsültnél még legalább 146 méterrel mélyebb, vagyis 420 méteres – és ez még mindig nem a végső érték.