Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,04 Ft
Euró
392,53 Ft
Font
457,66 Ft
Bitcoin
64,300 $

Atalanta és a koronavírus – BL-negyeddöntő helyett járvány és karantén

Az Atalanta február 19-én 4–1-re legyőzte a Valencia csapatát a Bajnokok Ligájában, a mérkőzésnek azonban a labdarúgáson túlmutató következményei lettek.

Sport

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy gyönyörű este volt a San Siróban, amikor a bergamói csapat kiütéses vereséget mért spanyol ellenfelére, ezzel pedig történelmet írt. Az emberek boldogan ünnepelték az Atalanta sikerét, eközben pedig még ha akaratlanul is, de terjesztették a koronavírust.

A futball egy vallás. A világon több, mint hárommilliárd szurkoló rajong ezért a fantasztikus sportért – saját követői, templomai (stadionjai) és istenei (sztárjai) vannak. Soron kívül Teljesen földbe állt tavaly a lakáshitelezés Magyarországon, soha nem látott adatok érkeztek

A COVID-19 terjedése kéz a kézben jár valamilyen formában a vallásokkal. Dél-Koreában a legelső fertőzöttek az egyik helybéli katolikus szekta hívői voltak. Annak ellenére, hogy a távol-keleti ország a leghatásosabb megelőzési intézkedéseket léptette életbe, még az ottani hatóságoknak is nehézséget okozott ezeknél a közösségeknél a járvány megfékezése, mert a szertartásokon például közös kanalakat használtak.

Olaszországban egy másik vallás segített a vírus terjedésében – a labdarúgás. Minden egyes berúgott gól után a fertőzöttek száma csak nőtt és nőtt, miközben az emberek a csapatuknak szurkoltak.

„Úgy gondolom, hihetetlen módon gyorsította a járvány terjedését, hogy 40 ezer ember ölelgette és csókolgatta egymást minden találat után. Az Atalanta meccsén négy gól született, így a fertőzés kockázata is négyszeres.”

mondta a bergamói Giovanni Hospitali XXIII kórház igazgatója, Luca Lorini.

Nem csupán a mérkőzésre kell gondolnunk: több tízezer ember érkezett busszal, vonattal, majd később a kocsmákba, bárokba mentek ünnepelni.

„Sokféle elméletet hallottam. Elmondom a sajátomat: február 19-én 40 ezer bergamói ment az Atalanta-Valencia mérkőzésre a San Siróba busszal, autóval, vonattal. Ez sajnos egy biológiai bomba volt.”

nyilatkozta a bergamói klinika vezető epidemiológusa, Fabiano di Marco.

Az összecsapást Milánóban tartották Bergamo helyett azért, mert az Atalanta stadionja túl kicsinek bizonyult. Ez azt jelenti, hogy sokan 65 kilométert utaztak a két város között, de ami még tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy több spanyol szurkoló is a helyszínen tartózkodott.

Fotó Flickr Brian Askrud

A Valencia labdarúgócsapatának közleménye szerint a stáb 35%-a elkapta a koronavírust. Az AP információi szerint több, mint 30 busszal érkeztek a mérkőzésre a szurkolók, akik a tömött járatokon órákat töltöttek el egymás közvetlen közelségében. Alig egy héttel a meccs után Bergamóban és Milanóban is jelentették az első fertőzött eseteket.

A helyi politikusok amellett érvelnek, hogy nem láthatták előre a helyzetet és indokolatlan lett volna elhalasztani a mérkőzést.

„Február közepén jártunk és nem tudtunk az akkori körülményekről és történésekről. Ha igaz, amit mondanak, miszerint a vírus már januárban az európai levegőkben keringett, akkor valószínű, hogy a San Siro lelátóin lévő 40 ezer bergamói szurkoló egymást kölcsönösen megfertőzte. Szintén lehetséges, hogy ugyanez történt az otthon maradt lakosokkal is – összegyűltek a házakban, kocsmákban, helyi bárokban és együtt nézték a meccset. Sajnos mi erről nem tehettünk. Senki sem tudhatta előre, hogy a vírus már köztünk volt. Ezt nem lehetett elkerülni.”

összegezte Bergamo polgármestere, Giorgio Gori egy élő videóban a Facebookon.

Utólagos bölcsesség gyanánt tehát leszögezhetjük, hogy a Bajnokok Ligája februári fordulója valóban hozzájárulhatott a koronavírus terjedéséhez Bergamóban és Milánóban, azt azonban senki sem fogja tudni megmondani, hogy ez pontosan milyen mértékben történhetett.

Az Atalanta végül bejutott a negyeddöntőbe, viszont a pandémia miatt minden sporteseményt felfüggesztettek. Olaszországban és az egész világon is dúl a járvány, így kérdéses, mikor folytatódhat egyáltalán a küzdelem Európa legrangosabb labdarúgótornájának trófeájáért.

Indul a strandszezon, ennyivel kell többet fizetnünk tavalyhoz képest

Az jó hírt jelent, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdői a 2023-as inflációnál kevesebbel emelik a belépőjegyeik árát.