Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,007 $

Az aszály egy potenciális tűzszezont jelez előre az Egyesült Államok nyugati részén

A szakértők szerint a jelenlegi időjárási körülmények, az éghajlatváltozás és az aszály jelentős mértékben befolyásolja a vízkészletet, illetve fokozhatják az erdőtüzeket a térségben.

...svg content...Fotó: Unsplash
Észak-Amerika

Takács Petra

Szerkesztő

A Sierra Nevada közelében vizsgálódó tudóscsoport arra jutott, hogy Kalifornia hótakarója 23 százalékkal kevesebb, mint tavaly ugyanekkor volt, amely az elmúlt 1200 év legsúlyosabb aszályának számít, továbbá katasztrofális tűzszezon kockázatát foglalja magában az USA nyugati részén.

Az aszályok több évig, de akár egy évtizedig is eltarthatnak, azonban minél hosszabb ideig áll fenn ez az állapot, annál jobban nő az árvíz- és erdőtűzveszély kockázata, emellett Dr. Schwartz, a Sierra Snow Lab vezető kutatója úgy véli, már nem számíthatunk viszonylag rövid esőzésekre vagy hóesésekre, amelyekkel az aszályos állapotokat lehetne enyhíteni. Soron kívül Riasztó mértékben növekszik az idős, beteg, munkaképtelen hajléktalanok száma Magyarországon

Kiemelte, hogy a kivételesen száraz novemberi, valamint a januártól márciusig tartó időszakok egy újabb olyan év jövőképét vetítik előre, amely átlag alatti hótakarót és csapadékmennyiséget jelent, ez viszont az éghajlatváltozás előrehaladtával fokozódni fog.

A Sierra Nevadában és a Sziklás-hegységben bekövetkezett, elmúlt években tapasztalt erdőtüzekben a fák elvesztették lombkoronáikat, amelyek nagyobb szélsebességet és magasabb hőmérsékletet is eredményezhetnek, ezzel fokozva a párolgást, valamint csökkentve a víztározókba jutó hóvízkészlet mennyiségét.

Véleménye szerint az állami hatóságok és szervezetek, mint például az Országos Meteorológiai Szolgálat Hidrológiai Fejlesztési Irodája és a Kaliforniai Vízügyi Minisztérium által kifejlesztett vízgazdálkodási modellek már nem helytállók, frissítést igényelnek, amelyet a tudomány és a mérnöki munka egyre szűkülő finanszírozása gátol – írta a New York Times.

A jelenlegi modellek nem tudnak megbízható információt adni arról, hogy mennyi eső és hó fog lefolyni a szárazföldről a tározókba, amely akár súlyos hiányt is okozhat, megfelelő modellekkel pedig pontosabbá és biztonságosabbá tehető a vízgazdálkodás, amely a nyugati országok vízügyi jövőjének szempontjából kiemelkedő fontosságú.

Menet közben borult lángokba egy busz Indiában, nyolcan életüket vesztették

Újabb tragikus buszbaleset történt Indiában, melynek következtében legkevesebb nyolcan életüket vesztették.