Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,229 $

Konganak az ürességtől az afgán nagykövetségek a tálib hatalomátvétel óta

Több ország, köztük India, az Egyesült Királyság és Görögország nagykövetségeinek munkatársai elmondták, hogy a tálibok hatalomra való visszatérése óta a képviseletek „alacsony kapacitással” működnek pénz és források hiányában.

Fotó: MTI/EPA/STRINGER
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Az afganisztáni diplomaták szerint a tálibok múlt havi hatalomra kerülése megzavarta a tengerentúli képviseletek működéséhez szükséges pénzügyi forrásokat. Mullah Amir Khan Muttaqi afgán külügyminiszter kedden Kabulban tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Afganisztán valamennyi külföldön működő nagykövetségének azt mondták, hogy folytassák működésüket.

A TRT Worldnek névtelenséget kérve nyilatkozó, többek között az Egyesült Királyságban, Katarban, Indiában és Görögországban működő nagykövetségek több munkatársa azonban azt mondta, hogy a missziók „alacsony kapacitással” működnek a pénz és az erőforrások hiánya miatt. Soron kívül Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

A források szerint az Egyesült Királyságban működő afgán nagykövetségen leépítéssel csak a nagyköveteket és a konzuli részleget segítik. Néhány helyi alkalmazottat már felmentettek szolgálatai alól. Az indiai Újdelhiben működő afgán nagykövetség egyik munkatársa elmondta, hogy továbbra is folytatják az útlevelek kiállítását, és segítenek az afgánok visszatérésében is, de a nagykövetség kifogyott a pénzből.

A képviselet az új tálib kormány e hónap elején történt bejelentése óta nem ad ki vízumot Afganisztánba.Múlt héten Afganisztán újdelhi nagykövetsége közleményben közölte, hogy nem hajlandó elismerni a tálib kormányt, és továbbra is az Afganisztáni Iszlám Köztársaságot képviseli.

A katari nagykövetség egyik munkatársa azt mondta, hogy fogytán vannak a közönséges útlevelekből, és nem tudják feldolgozni az erre vonatkozó kérelmeket. A munkatárs azt is elmondta, hogy a követség néhány tisztviselője elhagyta az országot, hogy máshol keressen menedéket, mivel nem akartak visszatérni Afganisztánba, mert féltek, hogy célpontokká válnak.

Hameed Hakimi, a londoni Chatham House munkatársa kifejtette, hogy a nagykövetségeknek az afganisztáni külügyminisztériumtól pénzügyi támogatást kell kapniuk a működési és személyzeti költségek fedezésére, és a tálibok hatalomra való visszatérése megzavarta a pénzforgalmat.

„Véleményem szerint nagyon valószínűtlen, hogy az afgán nagykövetségek nyitva maradnak és működőképesek maradnak Kabulból érkező finanszírozás nélkül; ha a nemzetközi közösség nem ismeri el a tálibokat, akkor az afgán nagykövetségek nem képviselhetnek egy nem létező Ghani-kormányt vagy egy el nem ismert tálib rezsimet”

– mondta Hakimi.

Jelenleg Afganisztán valamennyi külföldi diplomáciai képviselete, valamint az ENSZ-nél működő missziója továbbra is az afgán köztársaság zászlaját lobogtatja.

„Sok afgán nagykövet csendben maradt, meghúzzák magukat, és keresik a módját annak, hogyan költöztethetik át a családjukat. Az afgán külügyminisztérium különböző igazgatóságainak kulcsfontosságú vezető beosztású munkatársainak jelentős többsége elhagyta az országot”

– mondta Hakimi.

Az új kormány felállításával a tálibok az általuk létrehozott Afganisztáni Iszlám Emirátus nemzetközi elismerését szorgalmazzák, de eddig egyetlen ország sem ismerte el őket.