Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,56 Ft
Euró
391,96 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
64,080 $

A világ egyik legnagyobb szabadkereskedelmi egyezményét köthetik meg: aggódhat az USA

Összesen 15 ázsiai és csendes-óceán térségbeli ország áll közel ahhoz, hogy a világtörténelem egyik legjelentősebb szabadkereskedelmi megállapodását kösse, és amely bebiztosíthatja Kína számára a globális vezető szerepet.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Összesen 15 ázsiai és csendes-óceán térségbeli ország áll közel ahhoz, hogy a világtörténelem egyik legjelentősebb szabadkereskedelmi megállapodását kösse, és amely bebiztosíthatja Kína számára a globális vezető szerepet.

Miután aláírták, a Regionális Átfogó Gazdasági Együttműködés (RCEP) lehet a világ legnagyobb szabadkereskedelmi egyezménye, ha a szerződést kötő országok GDP-jét vesszük alapul – írja az AFP hírügynökség összefoglalója alapján a Yahoo News. Az RCEP tagjai ugyanis a globális GDP 30%-át adják összesen. Soron kívül Reagált a Magyar Ásványolaj Szövetség a kormány felszólítására

Az egyezmény tervezetét még 2012-ben terjesztették először, mint egy kínai vezetésű alternatívát az akkor még tervben lévő, de azóta kudarcba fulladó, Egyesült Államok vezetésű csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezményre. A megállapodás tegyébként 10 délkelet-ázsiai országgal kötné a régió öt legnagyobb gazdasága: Kína, Japán, Dél-Korea, Új-Zéland és Ausztrália.

Az egyik szerződő fél, Malajzia kereskedelmi minisztere például úgy fogalmazott, hogy „vérrel, verejtékkel és könnyekkel tárgyaltak az elmúlt nyolc évben, de végre eljött a pillanat, hogy ki lehet mondani: vasárnap aláírják az RCEP-t”. Hasonló örömmel fogadta a paktumot Vietnam miniszterelnöke is, amelyet még a héten aláírhatnak.

Úgy volt még tavaly, hogy India is társulni fog az RCEP-hez, ám Narendra Modi miniszterelnök végül úgy döntött, eláll a szerződéstől, attól a félelemtől vezérelve, hogy „olcsó kínai termékek” fogja elárasztani az ország piacait, gyengítve ezzel az indiai vállalkozók lehetőségeit. Megjegyzendő azonban, hogy fenntartották számukra a lehetőséget a későbbi csatlakozásra.

„Az RCEP egy óriási pozitív előrelépés a régió kereskedelmi és befektetési felszabadítása terén. Ha csak a GDP-t nézzük, akkor a világtörténelem egyik legnagyobb szabadkereskedelmi egyezményéről beszélünk” – idézte az AFP Rajiv Biswast, az IHS Markit gazdasági tanácsadó cég regionális gazdasági szakértőjét.

Habár többeket valóban aggodalommal tölt el, hogy így a régióban túl nagy befolyásra tehet szert Kína, az egyezményhez hozzájáruló nemzetek általánosságban véve nagy reményeket fűznek ehhez, mivel valamennyiük gazdasága megsínylette a koronavírus-járványt, és kifejezetten nehéz jutottak ennek hatására.

Kérdés, hogy az Egyesült Államok hogy fog ehhez az egyezményhez állni, mivel jól ismertük Donald Trump keményebb gazdasági fellépését a kínai sárkánnyal szemben, ám elemzők arra számítanak, hogy Joe Biden elnöksége alatt enyhülhet a gazdasági és kereskedelmi konfliktus a két fél között – ám ez nem azt jelenti, hogy jó barát lesz a két nemzetből.

Bristolból Rómába szállítottak egy újszülöttet életmentő műtétre, Giorgia Meloni járt közben az ügyben

Az olasz miniszterelnök személyesen járt közben az újszülött ügyében, hogy mihamarabb Rómába érjen.

Az Android 15 és a mesterséges intelligencia köré épül a Google fejlesztői konferenciája

A május 14-16. között megrendezésre kerülő Google I/O fejlesztői konferencián jelentős frissítéseket mutat be a vállalat, köztük az Android 15-öt és az abban helyet kapó mesterséges intelligencia képességeket is.