Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,30 Ft
Euró
391,95 Ft
Font
457,70 Ft
Bitcoin
64,023 $

A rákkal szembeni új immunoterápiás módszer segítségével erősebbé tehetőek a sejtek

Az emberi immunrendszer a leghatásosabb fegyver a rák elleni harcban, néha azonban külső támogatásra szorul.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Peter MacCallum Rákközpont kutatói egy vadonatúj módszert fejlesztettek ki, amellyel arra ösztönözhetik az immunsejteket, hogy támadják meg a daganatokat.

Az immunoterápia egyik ígéretes változatának tartják a kiméra antigénreceptorral (CAR) felruházott T-sejtekkel való kezeléseket. Ez egy olyan folyamat, amely során kivonják a páciensből az immunsejteket, genetikailag módosítják aszerint, hogy milyen ráksejteket kívánnak vele gyengíteni, majd újból befecskendezik és máris indulhat a tumorok irtása. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

A technika rendkívüli jó eredményeket mutatott a vérrel kapcsolatos rákbetegségeknél, mint például a leukémiánál, azonban a nagyobb daganatoknál egyelőre hatástalannak bizonyult, ami a kutatók szerint azért lehetett, mert ezeknél a tumoroknál nagyon sokféle sejttípusok és fehérjék alakulnak ki.

„A T-sejtes terápia effektivitásának legnagyobb akadálya, hogy nincs két egyforma ráksejt, mivel nagyon változatos a proteinszerkezetük. A CAR T-sejtek felismerik a támadni kívánt ráksejtekben lévő fehérjéket, viszont ezek nagy mértékben eltérhetnek egymástól.”

mondta Paul Bevis, a kutatás szerzője.

A rákközpont tudósai annak érdekében, hogy sokkal hatékonyabb lehessen ez a fajta terápia, egy új projektet indítottak el, amely során más felépítésű immunsejteket, az ún. dendritikus sejteket (DC) vizsgálják. Ezek az apró sejtecskék megtaníthatják majd a T-sejteket arra, hogy sikeresen levadásszák a nem kívánt ráksejteket.

A kutatók olyan T-sejteket állítottak elő, amelyek magukból olyan kémiai anyagokat bocsátanak ki, melyek még több dendritikus sejtet vonzanak a tumor közelébe, így egy sokkal erősebb immunválasz alakulhat ki a rákkal szemben. Egereken már sikeresen lezajlottak a kísérletek, ezért nem kizárt, hogy a közeljövőben már emberek is megkaphatják a kezelést.

Junyun Lai, a kutatás társszerzője a következőket nyilatkozta:

„Amikor ezeket a mesterségesen átalakított T-sejteket a rákos egerekbe fecskendeztük, akkor rájöttünk, hogy beindult a DC sejtek fokozott termelése a daganatoknál. Amikor kombináltuk ezeket a T-sejteket olyan gyógyszerekkel, melyek aktiválják az immunsejteket, felfedeztük, hogy a tumorokat jóval hatékonyabban tudjuk zsugorítani. Igazán lenyűgöző volt ennél a megközelítésnél az, hogy az egér szervezetének immunrendszere több irányból is támadta a ráksejteket, így kiküszöbölhettük a korlátozó faktorokat.”

A kutatócsapat szerint a dendritikus sejtek a jövőben kulcsszerepet játszhatnak az immunoterápiában. Ehhez hasonló fejlődésről még egyszer sem számoltak be a tudósok, ezért könnyen elképzelhető, hogy már csak pár lépésre vagyunk a rák ellenszerének megalkotásától.

Közben folynak a COVID-19 fertőzés megakadályozására irányuló kutatások is:

https://liner.hu/vakcina-helyett-az-antitest-koktel-terapia-is-vedelmet-nyujthat-a-koronavirussal-szemben/

Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

Szoboszlai Dominik és csapattársai holland edző irányítása alatt készülhetnek a következő szezonban.