Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
64,096 $

3D-nyomtatott, olcsó anyagokból előállított űrbázist építhetnek a Marson

Alacsony emissziós értékekkel rendelkező bioanyagok felhasználásával készülhet el a NASA első Mars-bázisa.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az AI SpaceFactory „Marsha” nevű terve nyerte 2018 augusztusában a NASA 3D-nyomtatott marsi bázis koncepciójának megalkotására szóló versenyét, amely során 500 ezer dollár ütötte a markukat, azóta pedig folyamatosan zajlanak a fejlesztések.

Az űrépítészetben minden tervezési döntésnek nagy jelentősége van a küldetés sikere szempontjából. A szerkezeteknek ellenállónak kell lenniük, a belső elrendezéseket pedig a küldetés igényeihez kell igazítani” – olvasható a projekt weboldalán. Soron kívül Egyre nagyobb szerepet játszik a közösségi média az álláskeresésben

Ugyanakkor mivel a fenntartható szociális és mentális egészség szintén kritikus fontosságú a küldetés szempontjából, az űrbéli élőhelyeket úgy kell megtervezni, hogy önmagukban is gazdag, hasznos és érdekes világok legyenek. A Marsha, az AI SpaceFactory marslakóhely-tervezete jól példázza, hogy az eredmény egyszerre lehet látványos és hiteles” – tették hozzá.

A SpaceFactory a robotika, a vezérlő algoritmusok, az anyagok és a tervezés terén elért innovációkat ötvözi, hogy a legmodernebb, teljes körű 3D nyomtatással kapcsolatos építési szolgáltatást nyújthassa. A Marsha lakott részének nyomtatása olcsóbb, fenntarthatóbb és biztonságosabb, mint más konstrukcióké, ami azt is jelenti, hogy könnyen megépíthető a Marson lévő kőzetek és ásványok felhasználásával, ez pedig különösen fontos a jövőbeli küldetések szempontjából, mivel nem fogjuk tudni magunkkal vinni az összes olyan nyersanyagot, amelyekre a lakások készítéséhez szükségünk lehet.

A SpaceFactory 3D nyomtatási technológiája telemetriát, adatelemzést, gépi érzékelést és mesterséges intelligenciát használ a szélesebb körű autonóm alkalmazásokhoz, ezáltal a marsi lakóhelyek képesek lesznek önmagukat felépíteni, különösebb emberi felügyelet nélkül. Mindez kulcsfontosságú, mivel az első marsi kolóniák valószínűleg nem lesznek túl népesek, és csak néhány tudósból állnak majd, akikre mindenképpen szükség van a misszió működéséhez.

A bázis belseje rendkívül tágas és kényelmes, mintha valamilyen fényűző ökoprojekthez tartoznának. Ha részletesebben megvizsgáljuk a tervezetet, akkor világossá válhat számunkra, hogy a NASA miért választotta éppen ezt a nyerő opciót még 2018-ban – de vajon ez lesz-e a végső technológia, melynek révén benépesítheti az emberiség a jövő marsi kolóniáit?

Videón Szoboszlaiék újabb pontvesztése az angol bajnokságból

Nem futnak jó szériát Szoboszlai Dominikáék, ráadásul a magyar válogatott sztárja visszakerült a kispadra, és csak alig pár percet kapott.