Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,61 Ft
Euró
391,78 Ft
Font
457,76 Ft
Bitcoin
62,593 $

Zacher Gábor: embertelenség megmondani egy betegnek, hogy meg fog halni

A toxikológus nap mint nap szembesül a koronavírus pusztításával, most pedig személyes élményeiről is beszámolt.

Fotó: Unsplash/Mufid Majnun
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Zacher Gábor, a hatvani kórház sürgősségi orvosa az ATV Húzós podcastjában beszélt a jelenlegi járványhelyzetről, de személyes tapasztalatokat és élményeket is megosztott a koronavírusos betegek ápolása kapcsán. A toxikológus kiemelte, azok, akik valamilyen alapbetegséggel küzdenek, nagyobb eséllyel kerülnek be a kórházba súlyos megbetegedéssel, azonban látott már alapvetően egészséges embert is lélegeztetőgépen.

A szakember rámutatott, a magyar lakosság sajnos hátrányban van a vírussal szemben, ugyanis nagyon sokan küzdenek cukorbetegséggel, rákkal, de az elhízás is kifejezetten sok magyart érint. Ezek az alapbetegségek azonban jelentősen megnövelik annak az esélyét, hogy az érintetteknél súlyos lefolyású lesz a betegség ,és kórházi ellátásra szorulnak, rosszabb esetben pedig akár lélegeztetőgépre is kerülhetnek. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Zacher Gábor tapasztalatai alapján úgy véli, akkor, amikor valaki bekerül a kórházba koronavírus-fertőzéssel, nagy eséllyel meg lehet jósolni, hogy mi fog történni vele: az idős, alapbetegségekkel küzdő páciensek nagyobb eséllyel kerülnek idővel rosszabb állapotba, mint az, aki fiatal és alapvetően egészséges.

Megosztotta, ő mindig azt mondja betegeinek, hogy az orvosok mindent meg fognak tenni gyógyulásáért, azonban azt is elmondja, hogy a beteg tüdejének hány százalékát érinti a fertőzés, valamint azt is, hogy ehhez mérten milyen terápiát fognak alkalmazni. Meglátása szerint azonban embertelen dolog, ha az orvos megmondja a betegnek, hogy „ön meg fog halni”.

Habár megannyi tragikus végkimenetelt látott már, szerencsére volt olyan eset is, mely a csodával határos volt: volt egy páciens, akit 40 napi lélegeztetés után tudtak csak levenni a gépről, azonban ezt követően saját lábán hagyta el a kórházat. A toxikológus azonban azt is megosztotta, hogy mindig megosztja a hozzátartozókkal, hogy mik a kilátások a páciens állapota alapján.

Azt is elmondta, hogy ha egy beteg lélegeztetőgépre kerül, akkor a családdal is közlik, hogy arra kell készülniük, ez már egy olyan fázis, ahol kétséges, hogy mi lesz a végkimenetel. Mivel a szakember testközelből tapasztalja a kórházi állapotokat, saját bevallása szerint némiképp ő is megváltozott: korábban azt gondolta, róla leperegnek a tragédiák, azonban az osztályon több alkalommal is kérték már meg arra páciensek, hogy mielőtt altatásba kerülnek, a toxikológus adjon át egy üzenetet családjuknak, vagy barátaiknak – mint mondta, ezekbe a pillanatokba az orvos is belepusztul kicsit.