Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,63 Ft
Euró
391,88 Ft
Font
458,13 Ft
Bitcoin
62,450 $

Jóváhagyta a WHO a világ első malária elleni vakcináját

Több százezer emberéletet, köztük gyermekekét mentheti meg az a korszakalkotó védőoltás, amit az Egészségügyi Világszervezet a mai napon elfogadott.

Twenty20
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A malária évente több millió embert érint, közülük mintegy 500 ezren belehalnak a fertőzés szövődményeibe. Az Afrikában található szubszaharai térségben tavaly nagyjából 260 ezer 5 év alatti gyermek esett áldozatául a szúnyogok által terjesztett betegségnek.

A Mosquirix névre keresztelt vakcina révén áttörő sikereket értek el a malária kezelésében: a különleges oltóanyag első három dózisát 5 hónapos és 17 hónapos kor közötti csecsemőknek adják be, majd a negyediket az utolsó adagot követő 18. hónapig szúrják be injekció formájában a kiskorúaknak.

A vakcina klinikai tesztjeit Kenyában, Malawiban és Ghánában folytatták le, és bebizonyították, hogy az oltás legrosszabb esetben is 70 százalékban megvédte a gyermekeket a malária okozta komplikációk kialakulásától, közvetetten pedig a biztos haláltól – írta a US News napilap.

Tavaly egy modelltanulmány során megállapították, ha széles körben alkalmaznák a Mosquirix-vakcinát, akkor az 5 év alatti gyerekeknél 5,4 millió fertőzési esetet, valamint a velük járó 23 ezer halálesetet meg lehetne előzni.

A WHO hitelesítési procedúráját maga a szervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz sürgette, mondván a malária legyőzésének Szent Grálja van a kezünkben, ezért minél hamarabb jóvá kell hagyni a készítményt. Tavaly a Gavi, the Vaccine Alliance köz- és magánszférához köthető egészségügyi szövetség révén sikerült Afrikában bevetni a védőoltást, a közeljövőben pedig még a jelenleginél is több adag érkezhet a régióba.