Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,229 $

Még a kormánypárti szavazók sem akarnak vármegyéket és főispánokat

Némi felháborodás, de leginkább gúny tárgya volt a Fidesz-KDNP javaslata, hogy a megyéket vármegyére, a kormánymegbízottakat pedig főispánra nevezzék át.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b), Kocsis Máté (k), a Fidesz és Simicskó István, a KDNP frakcióvezetõje a frakciószövetség ülésén az Országházban 2022. május 17-én. A kormányfõ bemutatta a Fidesz-KDNP frakciószövetségnek kormánya szerkezetét, a minisztereket és ismertette feladataikat. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Belpolitika

Nagy Noel

Szerkesztő

Sűrű napja lesz a keddi nap folyamán is az Országgyűlésnek, ugyanis 15 darab előterjesztésről fognak szavazni a képviselők. Ezek között szerepel a sokat vitatott alkotmánymódosítás, amely a vármegye és főispán megnevezések visszahozataláról szól.

A kormány sűrű kommunistázások közepette történelmi okokról beszélt az átnevezés szükségességének indoklása során, a döntések kritikusai pedig azt rótták fel, hogy válság közepette felesleges több milliárd forintnyi adminisztrációs terhet róni a közigazgatásra. Soron kívül Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

A Népszava pedig ezzel kapcsolatban megbízta a Publicus Intézetet, hogy készítsen közvélemény-kutatást arról, mi a véleménye az embereknek a vármegye és a főispán megnevezések visszatéréséről – az eredmény pedig tekinthető meglepőnek.

Hiába a kormánypárti sajtó és a Fidesz-KDNP politikusainak erős lobbija, még a fideszesek sem igazán akarják ezek visszatérését. A felmérés két részre bontható, a Publicus külön kérdezett rá a főispánok és külön a vármegyék megnevezésének visszatérésére.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

A főispánok tekintetében mindössze a válaszadók 10 százaléka felelt úgy, hogy támogatja a döntést, miközben 64 százalék elutasította ezt. A megkérdezettek 16 százalékát nem igazán hatotta meg a téma, szerintük ez figyelemelterelés vagy „gumicsont” a kormány részéről, míg 6 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.

A lap által közölt kutatás arra is rávilágított, hogy a kormánypárt szavazók sem igazán lelkendeznek az ötletért: a Fidesz-KDNP támogatóinak 23 százaléka ért egyet a döntéssel, 41 százaléka ezt elutasítja – az ellenzéki szavazók körében pedig elsöprő, 93 százalékos az elutasítottság, míg a bizonytalanok 72 százaléka sem támogatja a döntést.

A Fidesz szempontjából még lesújtóbb arány jött azon tekintetben, hogy a főispán megnevezése erősíti-e a nemzettudatot: a válaszadók 11 százaléka gondolja úgy, hogy erősíti; ezen belül a kormánypártiak 19 százaléka, az ellenzékiek 3 százaléka, míg a bizonytalanok 6 százaléka vélekedik így.

A vármegyék tekintetében sem kedvezőbb a megítélés: a válaszadók 66 százaléka nem támogatja a döntést, míg a 11 százaléka szerint nem számít. Mindössze 13 százalékuk felelt úgy, hogy támogatja a döntést, míg 4 százalék azt mondta, hogy inkább nem.