Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,35 Ft
Euró
388,23 Ft
Font
452,67 Ft
Bitcoin
63,228 $

A legjobban az Egyesült Államok és Kína dörzsölheti a tenyerét, ha bevezetik a globális minimumadót

Amennyiben sikerül tényleg jogszabályba ültetni a globális minimum társasági adó ötletét, körülbelül 100 milliárd dollárral több adóbevétele lehet a világnak.

2021. május 6-i kép a Microsoft amerikai számítástechnikai cég New York-i épületérõl. A Microsoft 2021. június 24-én bemutatta legújab operációs rendszerét a Windows 11, amely a 2015-ben elindított Windows 10-et váltja majd. MTI/AP/Mark Lennihan
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Ebből pedig az Egyesült Államok és Kína profitálhat a leginkább, ugyanis a potenciálisan érintett multinacionális vállalatok 60 százaléka e két országban található – írta a QUICK FactSet adatbázisa alapján a Nikkei Asia.

Az adatok szerint 81 multinacionális vállalat felel meg a megegyezésben meghatározott bevételi- és profithatárnak, amelytől a globális minimumadónak az alanyai lennének. Ebből a 81 vállalatból pedig 11 található Kínában és 35 az Egyesült Államokban. Soron kívül Kedden napközben beborulhat az ég, néhol záporokra is van kilátás

Ezek ráadásul egyáltalán nem kis nevek, Kína esetében például akkora tech-óriásokról van szó, mint a Tencent és az Alibaba, míg az Egyesült Államok esetében akkor multikat érint, mint a Facebook, a Microsoft vagy a Philip Morris International. Japánban is legalább hat vállalat érintett, többek között a Toyota, a Sony és a SoftBank is.

Az immáron 130 ország által támogatott globális adó egyelőre csak előzetes megállapodás, de abban már az alapokat lefektették: minden vállalat érintett benne, amely évente legalább 20 milliárd euró bevétellel rendelkezik, a haszonkulcs pedig meghaladja a 10 százalékot. A globális adó alól mentesülni fognak a bakok, a biztosítók és az erőforrásokkal foglalkozó vállalatok.

Eredetileg ezt egy globális digitális adónak képzelték el az ötletgazdák, amellyel a monopolhelyzetben lévő tech-óriásokat szankcionálták volna, ám főként amerikai nyomásra megpróbálták a nemzetek kiterjeszteni ezt a világ 100 legnagyobb cégére.

Egyelőre még nem tudni pontosan, mekkora lehet a globális adókulcs, várhatóan októberben fog erről végső megállapodás születni. A Nikkei beszámolója szerint azonban a tervet azonban nem fogják tudni elérni, ugyanis csak 81 vállalatra felel meg az előzetes definíció.

Ez a globális ötlet egyébként egy évek óta égető problémára született válaszként értelmezhető, hogy a kormányok egyszerűen nem tudnak mit kezdeni a multinacionális vállalatok adóelkerülésével, adóparadicsomokba való kitelepülésükkel.