Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,11 Ft
Euró
388,72 Ft
Font
453,82 Ft
Bitcoin
60,594 $

„Klíma-képmutatással” vádolják a Nyugatot a szegény országok, sokkoló adat érkezett a kibocsátásról

Egy átlagos brit állampolgár két nap alatt több károsanyag-kibocsátásért felelős, mint egy kongói állampolgár egy egész év alatt.

Fotó: Twenty20
Greenbox

Nagy Noel

Szerkesztő

Az első világbeli országok már nagyon sokszor felhívták a figyelmet arra, hogy csökkenteni kell a károsanyag-kibocsátást világszerte, ám a szegényebb országok ezt már többször is kritizálták, hogy ezzel beszűkítenék a lehetőségeiket.

A Globális Fejlődési Központ (CGD) pedig most egy friss tanulmányban világított rá, hogy milyen mértéket ölt az energia-egyenlőtlenség, amely a károsanyag-kibocsátás terén domborodik ki a leginkább. Soron kívül Rohamosan romlik az ALS-betegséggel küzdő Karsai Dániel alkotmányjogász állapota

A The Guardian által idézett tanulmány szerint a nyugati országok „klíma-képmutatást” tanúsítanak, még az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is, akik kifejezetten deklarálták, hogy nem fognak fosszilis üzemanyag-projekteket finanszírozni.

A tanulmány megvizsgálta, hogy egyetlen brit állampolgár mennyi káros anyagot bocsát ki és ezt a szegényebb országokkal hasonlította össze. Az eredmény sokkoló volt, mely rávilágít arra, hogy mekkora kibocsátás van a Nyugaton.

Egy brit állampolgár ugyanis két nap alatt összehoz annyi károsanyag-kibocsátást, mint a Kongói Demokratikus Köztársaság egy egész év alatt. Január 4-ére egy brit már annyit szennyezi a környezetét, mint Szomália és Burundi egy év alatt.

Öt nap alatt Csád és a Közép-Afrikai Köztársaság; hat nap alatt Malawi és Ruanda; hét nap alatt Niger; kilenc nap alatt Dél-Szudán és Madagaszkár; tíz nap alatt Sierra Leone és Uganda; tizenegy nap alatt pedig Etiópia egész éves szintjeit éri el egyetlen brit károsanyag-kibocsátása.

A hónap végére pedig egyetlen brit állampolgár több, relatíve fejlett afrikai gazdaságnál, mint Kenya, Kamerun, Elefántcsontpart vagy Zambia, is több káros anyagot bocsát ki. Ha az Egyesült Államokat nézzük, ez az adat még inkább kiábrándító.

Az USA mindössze négy nap alatt termel annyi káros anyagot, mint amennyit tizenegy nap alatt a britek, így a fentebb említett országok egész éves kibocsátásánál négy nap leforgása alatt sikerül többet termelni egyetlen amerikainak.

A hónap végére valamennyi fejlettebb afrikai gazdaságnál, mint Ghána, Nigéria vagy Szenegál is sikerül többet termelniük. A sor azonban itt bőven nem áll meg, olykor egészen meglepő neveknél is többet termelnek az amerikaiak egy hónap alatt.

Közép-Amerikai jelentős részénél (Haiti, Nicaragua, Honduras, El Salvador, Guatemala) és Óceánia döntő többségénél is nagyobb az egy hónap alatti kibocsátás, mint az érintett országokban az egy év alatti de olyan, nagyobb országoknál is többet termelnek, mint Pakisztán vagy Paraguay.