Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,31 Ft
Euró
389,45 Ft
Font
455,23 Ft
Bitcoin
57,017 $

Tanulmány: a pénz valóban boldogít, de csak egy bizonyos pontig

Ha az általános elégedettséget vesszük figyelembe, akkor a boldogság összegben kifejezve átlagosan évi 75 ezer dollár, s ha az érzelmi jólétet vizsgáljuk, 41-55 ezer euró.

Fotó: Unsplash
Észak-Amerika

Koós Alexandra

Szerkesztő

A pénz valóban boldogít? Ez a kérdés már jó ideje foglalkoztatja az embereket, s általában mindenkinek más az elképzelése a válasz kapcsán, mondjuk az, hogy a jólét nem ettől függ, vagy épp az, hogy nem ez a boldogság legfőbb forrása, de mindenképp hozzájárul.

Az amerikai Purdue Egyetem kutatói a tudomány erejével próbáltak választ adni erre, ezért a pénz és a személyes elégedettség közötti kapcsolatot vizsgálták meg, s úgy gondolják, sikerült felmérniük, mekkora összeg szükséges ahhoz, hogy valaki elégedett legyen az életével. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

A szakemberek egy 164 országból származó adatbázist használtak fel, majd a résztvevőknek (több mint 1,7 millió, 15 év feletti személy) kérdéseket tettek fel az általános életelégedettségükről, a jólétükről és a vásárlóerejükről, s ezeket a tényezőket a „szubjektív jóllét” nevű index kiszámítására használták.

Egy adott összeghatár felett kevésbé tudunk örülni a plusz javaknak

A válaszokat vizsgálva azt találták, hogy a pénz örömet okoz, de csak egy bizonyos pontig. Ha az általános elégedettséget vesszük figyelembe, akkor a boldogság összegben kifejezve átlagosan évi 75 ezer dollár (kb. 26 millió 750 ezer forint), s ha az érzelmi jólétet vizsgáljuk, 41-55 ezer euró (15,6-21 millió forint) – írta a maxisciences.com.

Ám ekkora éves jövedelem felett az emberek már nem örülnek annyira a megszerzett plusz javaknak, mint amikor a jövedelmük még nem éri el ezt az összeghatárt, évekkel később viszont egy újabb tanulmány jelent meg a PNAS folyóiratban, ami szintén erre a témára épült.

Bár az elemzési módszerek némileg eltérőek voltak, a következtetések többé-kevésbé megegyeztek, s az összefoglalóban azt írták: „ebben a tanulmányban egy nagy amerikai mintából származó, több mint 1 millió valós idejű jelentés a jólétről azt mutatja, hogy a jólét lineárisan növekszik a jövedelem logaritmusával, 80 ezer dollár (28,5 millió Ft) felett ugyanolyan meredek lejtéssel, mint alatta.”

Kikapott a PSG a Dortmundtól a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén

A PSG egy nagyon erős Dortmund ellen játszott a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.