Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,94 Ft
Euró
391,71 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
62,596 $

Tanulmány: az álmatlansággal küzdőknek nagyobb esélye lehet a szívrohamra

Egy szakértő szerint az álmatlanság valójában nagyon gyakori problémának számít: szinte mindenki megtapasztalja élete egy pontján.

Fotó: Unsplash
Orvostudomány

Koós Alexandra

Szerkesztő

Nem nevezhető újdonságnak az a megállapítás, hogy az alvás mennyire fontos az általános jóllét szempontjából, ám egy új kutatás szerint annyira, hogy az álmatlanság a szívroham kockázatát is felerősítheti, különösen a nők esetében.

Martha Gulati, a Cedars-Sinai Smidt Szívintézet prevenciós igazgatója elmondta, hogy a betegei többsége nő, valamint az álmatlanság jelentős kockázati tényező azon nők esetében, akiknek már volt bármilyen iszkémiás szívbetegségük – írta a CNN. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

„Az álmatlanság valójában nagyon gyakori: szinte mindenki megtapasztalja élete egy pontján. A becslések szerint két felnőttből egy akár csak rövid időre, stresszes időszakokban megküzd vele”

– mondta.

A túl kevés és a túl sok alvás is gondot okozhat

A Clinical Cardiology című folyóiratban megjelent tanulmányban az amerikai, egyiptomi, szaúd-arábiai és pakisztáni kutatók 1 184 256 felnőtt 11 évnyi adatát vizsgálták Amerikából, az Egyesült Királyságból, Norvégiából, Németországból, Tajvanból és Kínából.

Az Infostart szerint közülük 153 881 ember küzdött már álmatlansággal, s esetükben 1,69-szer akkora volt a szívroham aránya, mint azoknak, akiknek nem okozott gondot az alvás, emellett megállapították, hogy nemre vagy korra való tekintet nélkül igaznak bizonyult az álmatlanság és a szívroham összefüggése.

Továbbá az is kiderült, hogy azoknak, akik 5 órát vagy annál kevesebbet aludtak, 1,56-szor nagyobb esélyük volt a szívrohamra, mint azoknak, akik 7-8 órát aludtak, ám a 9 órát alvók rizikója a szívrohamra sokkal nagyobb volt, mint a 6 órát alvóké, s ebben a kortizol szabályozása is szerepet játszik.