Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
64,096 $

Szörnyű telünk lehet a koronavírus miatt, de ha ezeket megtesszük, csökkenthetjük a bajt

Egyre inkább úgy tűnik, hogy elkerülhetetlen lesz a koronavírus-járvány téli berobbanása, azonban mi is tudunk tenni azért, hogy ez ne legyen olyan súlyos

Egészség/Életmód

Nagy Noel

Szerkesztő

Egyre inkább úgy tűnik, hogy elkerülhetetlen lesz a koronavírus-járvány téli berobbanása, azonban mi is tudunk tenni azért, hogy ez ne legyen olyan súlyos. A Los Angeles Times most több szakértőt is megkérdezett a helyzet súlyosságáról, és a tennivalókról.

Abban mondhatni egyhangúlag egyetértenek a szakértők, hogy a téli időszak folyamán elkerülhetetlen lesz, hogy jelentősen megemelkedjenek a koronavírusos esetek. Az azonban nincsen kőbe vésve, hogy mennyi ember hajtja örökre álomra a fejét a fertőzés miatt, és nagyon is befolyásolhatjuk, hogy mekkora lesz ez a szám. Soron kívül Gyurcsány szerint Magyar többet árt az ellenzéki oldalon, mint a kormány oldalán

William Hanage, a Hardward Egyetem Egészségügyi Intézetének epidemiológusa például úgy fogalmazott: „azt mondani, hogy a berobbanás elkerülhetetlen, vészmadárkodásnak hangozhat, de attól még, hogy egy bizonyos méretű emelkedés elkerülhetetlen, ez nem jelenti azt, hogy a méretére nincs kihatásunk”.

Ez a kijelentés összhangban azzal a tanulmánnyal, amelyet a Washingtoni Egyetem Egészségügyi Statisztikai Intézete készített, mely szerint amennyiben az Egyesült Államok továbbra is lazítanak a maszkviselési és távolságtartási szabályokon, akkor csak február végéig akár félmillió amerikai is életét vesztheti, viszont amennyiben betartja mindenki a szabályokat, akkor is 100 ezer halott lehet, a két szám között azonban óriási a különbség.

Christopher Murray, az Intézet vezetője ennek kapcsán elmondta, hogy szerinte már túl vagyunk azon a ponton, hogy a koronavírus terjedését az irányításunk alá lehessen vonni, egyszerűen túl nagy mértéket öltött már a közösségi terjedés. Ez azonban semmiképpen sem lehet meglepő, hiszen a szakértők már régóta figyelmeztetnek erre.

Egyre több kísérlet bizonyítja, hogy a SARS-CoV-2 vírusnak még a meleg időjárás sem okozott gondot, viszont bizonyos okok miatt a télen még nagyobb ütemű terjedésnek indulhat. Az egyik ezek közül a vírusnak a biológiai felépítése, ugyanis bizonyítást nyert, hogy a hidegebb körülmények között jobb állóképességgel bír.

Az egyik kísérletben például észlelték, hogy nagyjából 26 celziuszos hőmérsékletben, 65%-os relatív páratartalom mellett a vírusrészecskék fele lebomlik 90 perc leforgása alatt. Amennyiben viszont 10 celziusz környékére esik vissza a hőmérséklet, 40%-os relatíve páratartalom mellett, akkor a vírus akár 24 órán keresztül is túl tud élni a különböző felületeken.

A hideg időjárás ráadásul jelentősen befolyásolja az emberi magatartást is, a kinti hőmérséklet visszaesésekor hajlamosabbak vagyunk a belterekben tölteni az időnket, ahol sokkal magasabb a fertőzés kockázata, mint a szabadban. William Hanage ennek kapcsán kiemeli: „a vírus imádja a beltéri, rosszul szellőztetett helyeket. Egyes szellőztetők jól jöhetnek, de közel sem lesz olyan hatékony, mintha a szabadban lenne az ember”.

Hanage arról is beszélt, hogy a tudományos világ nagyon aggódik az ünnepi időszak miatt, mivel olyankor nagyobb számban szoktak összegyűlni a családtagok az ünneplésére, remek lehetőséget adva a vírusnak egy gócpont létrehozására. Hozzáteszi, hogy a maszkhasználat nagyon fontos lenne beltéren is, de utalt arra, hogy ez sem feltétlen elvárható mindenkitől.

Dr. Michael Mina, a Harvard infektológusa pedig már arra tért ki, hogy nagyon óvatosnak kell lenni, mivel már a kórházak kezdenek megtelni, számos kórház már túl is van ezen. A Los Angeles Times megjegyzi, hogy ugyan az orvosok már sokkal hatékonyabban tudják gyógyítani a fertőzötteket, de minden egyes fertőzött legalább egy rákos betegtől vagy stroke-ot elszenvedőtől veszi el a kórházi ágyat.

Habár ez mind meglehetősen nyomasztóan hangzik, de mégis van remény. Dr. Mina szerint nem ez a válasz, hogy ölbe tett kézzel várjuk a nyájimmunitás megérkezését – legyen az vakcina vagy fertőzés útján. Egy érdekes hasonlattal is ennek kapcsán:

„Ez olyan, mintha néznéd az ellenséget, ahogy bombázza a hazádat, és azon gondolkodnál, hogy egyszer csak kifogynak a bombákból. Ha ez egy tényleges háború lenne, ami már 200 ezer embert megölt, akkor bizony te is elkezdenél bombázót és rakétákat építeni”

Ugyan a rakéta nem állítja meg a koronavírust, de az emberi magatartás meg tudja. Először is nagyon fontos, hogy mindenki csak úgy hagyja el a házát, hogy felveszi a maszkot, mert ez minimum 25%-kal csökkenti a fertőzési rátát. Másodszor nem szabad átadnunk magunkat a vírus okozta fáradtságnak, nem szabad a védekezésben lazítani.

Amennyiben sikerül magunkat meggyőzni arról, hogy nem hosszú ideig, de együtt kell élnünk a vírussal, és annyi időre meg kell változtatnunk a mindennapjainkat, akkor hatalmas számú emberéletet menthetünk meg. Az emberi magatartás meg tudja változtatni a kimenetelt, és számos honfitársunkat megmenthetjük itt Magyarországon is.

Videón Szoboszlaiék újabb pontvesztése az angol bajnokságból

Nem futnak jó szériát Szoboszlai Dominikáék, ráadásul a magyar válogatott sztárja visszakerült a kispadra, és csak alig pár percet kapott.