Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,56 Ft
Euró
391,96 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
64,080 $

Szentkirályi Alexandra emlékeztetett: ragadós a magyar rezsivédelmi modell 

Egyre több európai ország jelenti be, hogy valamilyen módon segíteni kell a polgároknak, akik az emelkedő árakat már nem tudják megfizetni, a kormányszóvivő pedig összeszedte a példákat. 

Fotó: Szentkirályi Alexandra kormányszóvivõ a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2022. szeptember 17-én. MTI/Illyés Tibor
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

„Ragadós a magyar modell: Európa több országában is rezsivédelmi intézkedéseket terveznek bevezetni” – írta Szentkirályi Alexandra a közösségi oldalára

Úgy folytatta, hogy emlékeztetett arra is, hogy a rezsicsökkentés egyes elemeit Brüsszel még 2015-ben élesen támadta, sőt kötelezettségszegési eljárást is indítottak Magyarország ellen, mondván, hogy nem jó, hogy a háztartások kedvezőbb díjszabás mellett vehetik igénybe az energiaszolgáltatásokat, mint azt a szolgáltatók egyébként megszabnák.

Rajtuk kívül a magyarországi baloldalnak sem tetszett az intézkedés, amely családok ezreinek az életét könnyítette meg, gyakran „hülyeségnek”, vagy „elképesztően ostoba és igazságtalan intézkedésnek” titulálták – tette hozzá. 

De azóta a helyzet jelentősen megváltozott, és „bebizonyosodott, hogy a rezsicsökkentés bevezetése nemcsak helyes volt, de olyannyira sikeres a magyar minta, hogy az elhibázott brüsszeli szankciók miatt most már sok ország mellett még Brüsszelben is alkalmaznák”.  

„Jól látható az Európai-körképből, hogy a magyar kormány már megint két lépéssel mindenki előtt járt, és hozott olyan intézkedéseket, amelyek valós segítséget jelentenek a magyar embereknek” – jelentette ki. 

Mint írja, „a magyar rezsicsökkentés a legnagyobb segítség az EU-ban. A magyar kormány adja a legnagyobb segítséget az energiaárakban az egész Európai Unióban. Fenntartjuk a rezsicsökkentett árakat az átlagfogyasztás erejéig, és ezzel minden magyar család spórol átlagban havi 181 ezer forintot. Összességében hat dologgal segítjük a családokat: rezsicsökkentett ár, tűzifa-program, barnaszén-program, benzinár-stop, élelmiszerár-stop és kamatstop”. 

A kormányszóvivő ezután néhány országot kiemelve összeszedte a legfontosabb példákat, megemlítette Belgiumot, az Egyesült Királyságot, Csehországot és Lengyelországot is. 

„Belgiumban a szövetségi kormány arra jutott, hogy az elhibázott brüsszeli szankciók miatt kialakult energiaválságot valamiféle állami támogatással tudják csak tompítani. Ezért 135 eurós kedvezményt biztosítanak a gázfogyasztás után novemberben és decemberben. Ugyanebben a két hónapban a belgáknak 61 euróval kevesebbet kell fizetniük az elektromos áramért is”. 

„A brit kormány 400 fontos segélyt ad minden háztartásnak októbertől fogva, 6 részletben, mely számos esetben további 650 fonttal kiegészíthető. Ezzel az intézkedéssel mintegy 8 millió háztartást tudnak kisegíteni. Ezen felül 150 fontot visszatérítenek háztartásonként bizonyos adónemet fizetőknek. „Meleg otthon támogatásra” is kaphatnak újabb 150 font értékben az arra rászorulók villanyszámlájuk kifizetéséhez.”

„A cseh képviselőház után a szenátus is megszavazta a kormány által előterjesztett energetikai árplafont.

A kormány árplafonnal kíván reagálni az utóbbi időben Csehországban is elszabadult energiaárakra. A törvénymódosítás növelné azon lakossági fogyasztók védelmét is, akik szerződéseiben az energiaárakat a tőzsdei áraktól teszik függővé. Sőt, a csehek is extraprofit-adót vezettek be. A tervezett intézkedések mintegy 130 milliárd koronájába kerülnek az államkasszának. Ennek az összegnek a nagyobbik részét a kormány elsősorban a nagy energiaszolgáltatók, a bankszektor és az olajipar rendkívüli nyereségének megadóztatásával szeretné fedezni.”

„Lengyelország azzal próbálkozott, amit a hazai baloldal sulykol, hibásan. Bizonyos termékek áfájának a csökkentését. Ezt a vállalatok azonban beépítették az árakba és ráterhelték a fogyasztókra, így lényegi eredményt nem értek el, ezért most ők is árgus szemekkel figyelik a magyar modellt. Ezen túlmenően a lengyel kormány 2023-ban az elektromos áram árának a mostani szinten történő befagyasztását tervezi.”