Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
358,40 Ft
Euró
386,64 Ft
Font
450,04 Ft
Bitcoin
62,653 $

Svédország már diplomatákat küld Törökországba, hogy meggyőzzék a törököket a NATO-kérdésben

Svédország nem hagyja annyiban a dolgot, miután lehetséges, hogy Törökországba miatt meghiúsulhat a csatlakozásuk a NATO-hoz.

Fotó: Fotó: Recep Tayyip Erdogan török elnök nyilatkozik a sajtó képviselőinek a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 vezetőinek a csúcstalálkozója után Brüsszelben 2022. március 24-én. MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Európa

Hujber Dávid

Szerkesztő

Törökország meglepte a szövetségeseit a NATO-nál, hogy azt mondta, nem fogja pozitívan értékelni Finnország és Svédország csatlakozási kérelmét. Márpedig ahhoz, hogy ez megtörténjen, egyhangú döntésre van szükség.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is hangsúlyozta, tiszteletben kell tartani a feleket, többek között Törökországot is, akiknek van némi aggodalma a csatlakozást illetően, miközben Oroszország nem egyszer mondta el, következményei lesznek annak, ha a két ország csatlakozik a NATO-hoz. Soron kívül 24 ember került kórházba, miután rosszul lettek a csengeri börtön építése közben

Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon beszélt Finnország elnökével, és nem volt túlzottan boldog a helyzet miatt. Miután Svédország és Finnország mindenképpen csatlakozni szeretne az ukrajnai háború miatt, rövid időn belül meg kellene győzniük a törököket.

Peter Hultqvist svéd védelmi miniszter az SVT-nek adott interjújában azt mondta, diplomáciai csoportot küldenek Törökországba, hogy megbeszéléseket folytassanak a törökökkel. Ennek célja, hogy lássák, hogyan is lehetne megoldani a kérdést, és valójában mi áll ennek a hátterében.

Törökország azt szeretné, ha az északi országok leállítanák a területükön lévő kurd fegyveres csoportok támogatását, illetve feloldanák a Törökországba irányuló egyes fegyverértékesítési tilalmakat.

A NATO és az USA azon a véleményen van, hogy Törökország biztosan nem fog Finnország és Svédország útjába állni. A szövetség mind a 30 tagjának igent kell mondania erre, máskülönben a csatlakozás nem jöhet létre.

Svédország ma ülések a NATO-csatlakozás miatt, de ez már csak puszta formalitás a részükről, mert megvan hozzá a támogatottságuk. A tájékoztatás szerint még a mai nap folyamán meghozzák az ezzel kapcsolatos hivatalos döntésüket – írja a The Guardian.