Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,36 Ft
Euró
389,29 Ft
Font
454,50 Ft
Bitcoin
64,278 $

A Srí Lanka-i kormány drákói szigorral bánik a tüntetőkkel

Ranil Wickremesinghe, az új elnök azon dolgozik, hogy elfojtsa az elődjét megbuktató tömegtüntetéseket.

Fotó: MTI/AP/Eranga Dzsajavardena
Ázsia

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Srí Lanka-i kormányt igen komoly vádakkal illetik, melyek úgy tűnik sajnos helytállóak: a Gotabaya Rajapaksa elnöki tisztségének megbuktatásában részt vevő tüntetők rendre megfélemlítéssel, megfigyeléssel és önkényes letartóztatással szembesültek az elmúlt napokban.

A helyi rendőrség az elmúlt napokban rekordszámú tüntetőt vett őrizetbe, mivel a kormány az újonnan kinevezett elnök, Ranil Wickremesinghe vezetésével megpróbálta elfojtani a tömeges tiltakozásokat, melyek július elején az ország elhagyására és lemondásra kényszerítették Rajapaksát. Soron kívül Három év börtönt is kaphatnak a kegyetlen állatkínzók

Miután Rajapaksát megbuktatták, az Aragalaya néven ismert tiltakozó mozgalom Wickremesinghét pécézte ki, és azonnal lemondásra szólította fel, mivel azzal vádolják az újonnan kinevezett elnököt, hogy „hiányzik belőle a legitimitás és a közvélemény sem támogatja”, de azt is a fejéhez vágták, hogy még mindig támogatja a Rajapaksa családot, annak ellenére, hogy csődbe vitték az országot.

Noha Wickremesinghe jelezte a tüntetőknek, hogy támogatja őket, amióta hivatalba lépett érdekes módon kijelentette, hogy a tüntetők mind „fasiszták”, és az állam konkrétan teljes erejét bevetette a tüntetők ellen, akik szerinte megszegték a törvényt.

Hivatalba lépése után egyik első intézkedése volt, hogy szükségállapotot hirdetett az országban, ezzel együtt pedig széles körű jogkörökkel hatalmazta fel a rendőrséget, hogy jóformán bárkit őrizetbe vehessenek. Július 22-én kora reggel pedig a hadsereget hatalmazta fel arra, hogy oszlassa fel a tüntetést, és foglalja vissza az elnöki titkárság elfoglalt épületét – az akció azonban nem ment zökkenőmentesen, több mint 50 ember megsérült, köztük ügyvédek és újságírók.

Azóta pedig aktivisták, tüntetők és emberi jogi szervezetek is arról számoltak be, hogy a tiltakozó mozgalom kiemelkedő személyiségei szisztematikusan a kormány célkeresztjébe kerültek: több mint 100 embert, köztük egy buddhista szerzetest tartóztattak le, a bíróságok pedig utazási tilalmat rendeltek el, miközben a rendőrség házkutatást tartott a tüntetők otthonaiban, a biztonsági szervek pedig elfogták a tüntetőket és több órán át kihallgatták őket.

Úgy tűnik, hogy a kormány egyik célpontja Jeewantha Peiris, egy katolikus pap, aki a tiltakozó mozgalom egyik legismertebb alakja, s nyíltan kiállt a kormány ellen: a rendőrséget utasították, hogy a helyszínen tartóztassák le, ráadásul két templomnál is razziáztak, a pap után kutatva.

Peiris a Guardiannek nyilatkozva megosztotta, a bírósághoz fordult, hogy védelmet kérjen a letartóztatás ellen, de időközben kénytelen volt menedéket keresni, mivel a rendőrség továbbra is lázasan kutat utána, ráadásul családja arról értesítette, hogy a rendőrség már nem csupán az ő, de szülei házánál is kutakodott és a hollétéről érdeklődtek.

A katolikus pap úgy fogalmazott, már szó szerint érezhető, hogy a kormány megfélemlíti és elnyomja a tüntetőket, annak ellenére, hogy ő és társai mindig békésen és erőszakmentesen tüntettek. Ennek ellenére most az összes tüntető célponttá vált, különösen a szervezők, akiket célba vesznek, majd terrorcselekmények elkövetésével vádolják őket, ami nyilvánvalóan hamis vád, ennek kapcsán pedig Peiris kijelentette: „ez az elnök antidemokratikus”.

Nagy Márton szerint Magyarország az űripar egyik meghatározó szereplője lehet

A nemzetgazdasági miniszter szerint minden adott ehhez.

Erik ten Hag visszavágott José Mourinho megjegyzései után

Mourinho félig viccelődve azt mondta, soha nem kapott olyan szintű "támogatást", mint amilyet a holland élvez a Manchester Unitednél, most pedig ten Hag is reagált.

Három év börtönt is kaphatnak a kegyetlen állatkínzók

Vannak, akik szigorúbban büntetnék az állatkínzókat, de a törvény ezt nem mindig teszi lehetővé különböző enyhítő körülmények figyelembevétele okán.