Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,24 Ft
Euró
391,41 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
62,280 $

Minden idők legrészletesebb fotóját készítették az izzó Napról

A Solar Orbiter űrszonda 2020. februári indítása óta folyamatosan kémleli a Nap fortyogó felszínét annak érdekében, hogy megfejtse anyacsillagunk rejtélyeit.

ESA/ATG Medialab
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A hihetetlenül részletes képet a NASA és az ESA Solar Orbiter fedélzetén lévő Extreme Ultraviolet Imager (Extrém Ultraibolya Képalkotó) lőtte, amely a Nap külső atmoszférájának, vagyis a koronának a leképezéséhez szükséges hullámhosszon készít felvételeket, ahol a hőmérséklet körülbelül egymillió Celsius-fok lehet.

Az űrszonda március 7-én mintegy 75 millió kilométerre közelítette meg a Napot – ekkor készített négy óra leforgása alatt 25 egyedi képet a végső mozaik létrehozásához, amit később a mérnökök raktak össze. Soron kívül Buszbaleset történt Mexikóban, legkevesebb 18 ember életét vesztette

Az így kapott fotón több mint 83 millió képpont található egy 9148×9112-es pixeles rácsban, ami egy 4K felbontású képernyő felbontásának közel tízszeresének számít.

Fotó ESA

Ezzel egy időben a szonda Spectral Imaging of the Coronal Environment (SPICE) műszerével a Napot a különböző atomok által kibocsátott UV-fény hullámhosszán is leképezték, melynek köszönhetően a korona alá láthattak, és rögzíthették a Nap hőmérsékletét a kromoszférának nevezett rétegben.

A lila szín a 10 000 Celsius-fokos hidrogéngázt, a kék a 32 000 Celsius-fokos szenet, a zöld az 320 000 Celsius-fokos oxigént, a sárga pedig a 630 000 Celsius-fokos neont ábrázolja. Az ilyen jellegű megfigyelések segítenek a tudósoknak megérteni, hogyan emelkedik a hőmérséklet a Nap légköri rétegeiben, amely a koronában valamiért sokkal magasabb, mint a felszínen.

A Nap koronájának Solar Orbiter szonda által rögzített teljes felbontású változata erre a linkre kattintva tekinthető meg.