Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,914 $

Hatalmas üstökös csóváján repült át a NASA és az ESA napszondája

A NASA és az Európai Űrügynökség Solar Orbiter űrszondája másodszor is sikeresen teljesítette nem mindennapi küldetését.

ESA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Annak ellenére, hogy a parányi méretű űrszonda elsődleges feladata a Nap tanulmányozása, sikerült jelentős mennyiségű tudományos adatot gyűjtenie aszteroidákról és üstökösökről is.

A szóban forgó égitestet először GJ Leonard csillagász fedezte fel az arizonai Tucsonban található Mount Lemmon Obszervatóriumban, több mint egy évvel ezelőtt. Az üstökös azóta pazar látványt nyújtott az éjszakai égbolton, miközben végigszelte a kozmosz sötét hullámait, fényes csíkot hagyva maga után. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

A ritka találkozás új ismereteket nyújthat az asztronómusoknak arról, hogy a Nap által kibocsátott töltött részecskék áramlása miként befolyásolhatja ezeknek az óriási objektumoknak a pályáját és mozgási sebességét.

A Solar Orbiter tavaly év végén egy gravitációs segédmanőver keretében haladt el a Föld mellett. Akkortájt a Leonard üstökös csóvája a Vénuszig ért, és olyan hosszú volt, hogy egészen a bolygónk pályájáig nyúlt – írta a SciTechDaily.

Az űrszonda nehézion-szenzora (HIS) elég érzékeny ahhoz, hogy megkülönböztesse a napszél által termelt atomokat, ionokat és molekulákat az üstökösök csóvájához tartozóktól, ezáltal pedig sikerült kimutatniuk, hogy a Nap mágneses mezője az üstökös köré húzódik, miközben az űrben halad.

Míg a korábbi üstököscsóvák keresztezése véletlenül vagy észrevétlenül történt, a Solar Orbiter kozmikus randevúját előre megjósolták. Az űrszonda következő missziójának célja az lesz, hogy ismét megközelítse a Napot, és fontos adatokat gyűjtsön annak felszínéről, így további részletes információkra derülhet fény a napkitörések és napviharok kapcsán.