Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
357,34 Ft
Euró
386,41 Ft
Font
448,89 Ft
Bitcoin
61,604 $

Részecskegyorsítóra emlékeztető objektumra bukkantak a Tejútrendszer közepében

Csillagászok olyan különleges égitestet detektáltak galaxisunk belsejében, ami a fizikusok által használt részecskegyorsítók tulajdonságaival rendelkezik.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Nature Communications tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban kutatók részletesen szemléltetik azt a furcsa égi fenomént, melynek nem mindennapi mechanizmusa révén képes elérni, hogy a kozmikus sugarak ne tudjanak áthatolni a Tejútrendszer centrumában lévő molekuláris felhőzónán.

A főként protonokból és atommagokból álló kozmikus sugárzás fénysebességhez közeli tempóban suhan végig az univerzumon, és képes behatolni a legelrejtettebb zugokba is, ezért számít kuriózumnak, hogy a galaxis centrumára nem hat. Soron kívül Magyar Péter: „azt követelem, hogy először köztelevíziós vita legyen”

Mint kiderült, valószínűsíthetően a Tejútrendszer szívében található Sagittarius A* szupermasszív fekete lyuk felelhet a jelenségért, ami meghajlítja a gravitációs mezőket, továbbá deformálja a szóban forgó sugarakat, a mágneses erő révén pedig kiszakítja őket, így letérnek pályájukról.

Ez a folyamat ugyanúgy játszódik le, mint ahogyan azt fizikusok már bemutatták a Földön kialakított részecskegyorsítók belsejében, tehát aszerint gyorsulnak fel és lassulnak le az elemi részecskék és azok maradványai, hogy éppen milyen közegbe érkeztek.

Kínai kutatók megvizsgálták a galaxis közepén burjánzó gamma-sugárzást, és rájöttek, hogy valami elnyeli őket, így jutottak arra a konszenzusra, hogy valójában egy magas energiájú részecskegyorsítóként működhet a Tejútrendszer legbelső régiója, ami összesűríti a kozmikus sugarakat, és kilövelli őket a környező térbe.