Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,359 $

Rekordalacsonyra süllyedt a tengeri jég az Antarktisz körül, a kutatók vizsgálják az okát

A négy évtizedes műholdas megfigyelések szerint a déli sarkvidék jege átlagosan növekszik, idén azonban példátlanul alacsony jégállást rögzítettek.

Fotó: SteveAllenPhoto / Twenty20
Tudomány

Czinder Tímea

Szerkesztő
TÉMÁK

Előzmény:

 

 

A coloradói Országos Hó És Jég Adatközpont elemzése szerint február 22-én mindössze 750 000 négyzetmérföld területet borított be a jég az Antarktisz partjainál, ami elmarad a 2017. március elején mért 815 000 négyzetmérföldes rekordalacsony állástól – számolt be a Straits Times.

Az antarktiszi jég kiterjedése évről évre változik, összességében azonban átlagosan nőtt az 1970-es évek vége óta, amióta a műholdas megfigyelések megkezdődtek. Az Északi-sarkvidék ezzel szemben körülbelül háromszor olyan gyorsan melegszik, mint más régiók, jéggel borított területeinek kiterjedése évtizedenként több mint 10 százalékkal csökkent. Soron kívül Megtalálták az állami gondozásból eltűnt 13 éves fiút

A két sarkvidék különbözik; a Jeges-tenger magas szélességi köröket fed le, beleértve az Északi-sarkot is, és szárazföld szegélyezi, az Antarktiszt körülvevő Déli-óceán azonban sokkal alacsonyabb szélességi körökön kezdődik, észak felé pedig nyitott. Míg az Északi-sarkvidék gyors felmelegedése nagy mértékben felelős a tengeri jég zsugorodásáért, sokkal kevésbé egyértelmű az éghajlatváltozás Antarktisz tengeri jegére gyakorolt hatása.

Bár sok kutató arra számít, hogy a globális felmelegedés végül a déli féltekén is a jégmennyiség csökkenéséhez vezet, nehéz megtalálni az összefüggést, különösen az olyan egyedi események fényében, mint a keddi rekordalacsony jégállás. Az Antarktisz jegére inkább összetett tényezők gyakorolhatnak hatást, a nagy léptékű légköri mintázatok, valamint a helyi óceáni áramlatok és szelek növelhetik vagy csökkenthetik a mennyiségét.

A most megfigyelt jelenség okát még kutatják, a tudósok azonban úgy gondolják, a normálnál melegebb tengerfelszíni hőmérséklet és a víztömeg felett rendszeresen kialakuló alacsony nyomású légtömeg állhat a hátterében; utóbbi erősebb szeleket eredményezett, amelyek több jeget sodortak északra, melegebb vizekre, ahol gyorsabban olvadtak.

Az alacsony jégállás az Antarktiszi-félszigettől keletre fekvő Weddel-tengeren volt észrevehető, amely körkörös áramlása miatt évről évre sokkal több jeget tart vissza, mint a partvidék többi része. Az enyhe jégviszonyok azt is lehetővé tették, hogy a tudósok Ernest Shackleton felfedező Endurance nevű hajójának roncsa után kutassanak, amely egy 1915-ös antarktiszi expedíció során merült hullámsírba.

A jégborítottság minden évben szeptemberben éri el a maximumot, ami a négy évtized átlaga alapján több mint 7 millió négyzetmérföld. Az idei jég kiterjedése az időjárástól függően csökkenhet még, de hamarosan növekedni fog, ahogyan a sarkvidéken beköszönt az ősz és a tél.

Dr. Edward Blanchard-Wrigglesworth, a Washingtoni Egyetem klímakutatója elmondta, az ehhez hasonló események lehetőséget kínálnak, hogy a kutatók jobban megértsék az éghajlatváltozás és a tengeri jég közötti összefüggést az Antartiszon, és a hosszú távú trendek megfordulására utalhatnak.

6.5-es erősségű földrengés rázta meg Jáva szigetét

6.5-es erősségű földrengés rázta meg az indonéziai Jáva szigetének partjait, a rengéseket egészen Jakartáig és Bandungig érezni lehetett.