Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,61 Ft
Euró
391,78 Ft
Font
457,76 Ft
Bitcoin
62,593 $

Jóval pesszimistábbak a magyar fogyasztók most, mint a covid-pánik idején voltak

A lakosság jelenleg sokkal rosszabbnak érzi a saját pénzügyi helyzetét, mint korábban, amely több területen is érezteti a negatív hatását.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A GKI Gazdaságkutató egyik legutóbbi felmérésének eredményeiből kiderült, miszerint az üzleti várakozások utoljára 2021 elején voltak annyira negatívak, mint most, elsősorban pedig a fogyasztók a legpesszimistábbak, sokkal jobban, mint a covid-járvány okozta pánik idején, 2020 tavaszán voltak.

A GKI fogyasztói bizalmi indexe legutóbb 2012 októberében volt ilyen alacsony, emellett folytatódott a lakosság saját pénzügyi helyzetéről alkotott véleményének egyre negatívabbá válása, ami a munkanélküliségtől való félelem erősödésében is megmutatkozott. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Az emberek saját jövőbeli megtakarítási képességükről alkotott véleménye a februári, mindenkori rekordot jelentő szint óta jóformán egyenletes havi ütemben gyengül, valamint a nagy értékű, tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó vásárlási lehetőségeiket is rosszabbnak érzékelik most, mint korábban.

Az üzleti szféra sem optimistább ilyen szempontból

Mindez az üzleti szférát sem kímélte, ugyanis októberben minden ágazat lényegesen borúlátóbb lett: immár az iparban is több a romlásra, mint javulásra számító cég, ám ez a kereskedelem terén a legszembetűnőbb.

A negatív gondolkodásmód mindemellett az üzleti szféra foglalkoztatási hajlandóságának romlásán is megmutatkozik, mivel másfél év után ismét több lett a létszám csökkentését, mint bővítését tervező cég, s egyedül az ipar számít ez alól kivételnek, ahol némi növekedés volt megfigyelhető.

Az áremelési törekvés a szeptemberi megtorpanás után az építőipar kivételével ismét erősödött, az iparban és a kereskedelemben a cégek közel 70 százaléka készül áremelésre – derül ki a Napi.hu beszámolójából.

A magyar gazdaság jövőbeli helyzetének megítélése az üzleti szférában a szeptemberi, ugyancsak átmeneti szerény javulás után ismét drámai mértékben romlott, ami azt jelenti, hogy a pesszimizmus megközelíti a koronavírus-válság kezdeti pánikhangulatát.