Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
357,59 Ft
Euró
387,76 Ft
Font
452,50 Ft
Bitcoin
66,442 $

Őssejtekkel megtöltött kapszulákkal gyógyíthatóak a szívbetegségek

Nem véletlen, hogy a szívrohamok számítanak az elhalálozások fő okának, hiszen az infarktus után olyan mértékben károsodhat a szívizom, hogy könnyen egy második rohamhoz vezethetnek.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nem véletlen, hogy a szívrohamok számítanak az elhalálozások fő okának, hiszen az infarktus után olyan mértékben károsodhat a szívizom, hogy könnyen egy második rohamhoz vezethetnek.

A Rice Egyetem kutatói most egy vadonatúj módszert alkottak meg, amely során egy speciális implantátum segítségével egerekben ki tudták javítani a szívszöveteket és csökkentették a hegesedést. Soron kívül Belső vizsgálat indult a rendőrségnél a Magyar Péterről kiszivárgott jelentés miatt

Amikor valaki átesik egy szívinfarktuson, a szerv próbálkozik a lehető legjobban helyrehozni magát a hegszövetekből, az egyetlen probléma csupán az, hogy a heges szívszövetek nem vernek megfelelően, különféle ritmuszavarok léphetnek fel, melyeknek köszönhetően egy idő után újabb komplikációk alakulhatnak ki.

Az őssejtek jelenthetnék az egyetlen alternatív megoldást a gyógymódra, viszont mindez idáig túlságosan előnytelennek bizonyultak, ugyanis az immunrendszer gyakran idegen behatolóként érzékeli őket, és egyszerűen kipusztítja a szöveteket a szervezetből.

A legújabb tanulmányban a Rice szakemberei megalkottak egy ígéretes módszert, amellyel megvédhetik ezeket az sejteket, miközben végzik a feladatukat. Úgynevezett mezenchimális őssejteket (MSC) zártak barna algákból készült hidrogélkapszulákba, majd rágcsálókon tesztelték hatásukat.

„A sejtek többsége beültetés után elpusztul, hiába szerették volna korábban az őssejteket szívsejtekké alakítani, nem jártak sikerrel, mivel helyette a szerv arra törekszik, hogy kijavítsa a már meglévő károkat. A védelmi terápiás megközelítésünkkel pontosan ezt a mechanizmust céloztuk meg, így tovább életben tarthatjuk őket.”

mondta Ravi Ghanta, a kutatás társszerzője.

Nagyjából 30 ezer MSC-vel töltöttek fel minden egyes 1,5 milliméter hosszúságú kapszulát, ezután egerek károsodott szívének közelébe helyezték az implantátumokat. Négy hét után megfigyelték, hogy azoknál a rágcsálóknál, amelyeknél a pajzzsal ellátott technikát alkalmazták, 2,5-ször hatékonyabban épültek újra a szívszövetek, mint azoknál az egyedeknél, amelyek közvetlen, kapszula nélküli őssejtkezelést kaptak.

„Az immunrendszer a hidrogélt nem idegen anyagként érzékeli, ezért nem váltanak ki semmilyen reakciót sem, ennek hála könnyedén feltölthetjük MSC-kkel a kapszulát. Rájöttünk arra is, hogy ugyanazokat a javító faktorokat bocsájtják ki, és amiért a hidrogélek porózusak, a sebgyógyító anyagok könnyedén diffundálnak.”

magyarázta Omid Veiseh, a tanulmány másik társszerzője.

Természetesen kutatások hosszú sorát kell még végrehajtaniuk ahhoz, hogy klinikai tesztekkel embereken is megvizsgálhassák az effajta átültetés effektivitását, azonban jó tudni, hogy hidrogéllel és MSC-vel javíthatóak a szívsejtek, mivel ezek a megoldások már bevetésre készen állnak az orvosok számára.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/mikrochipekkel-ellenorizhetik-a-daganatos-betegsegek-korlefolyasat/