Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,56 Ft
Euró
391,96 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
64,080 $

Növekszik a céltudatosság az ingatlanvásárlók körében, a kereslet azonban egyre apad

Vége az átgondolatlan ingatlanvásárlásoknak, 2023-ban már a komoly vevőké lesz a terep.

Fotó: Unsplash
Gazdaság

Bense Róbert

Szerkesztő

Az elmúlt hét évben minden az ingatlanpiac kezére játszott. Jó hitelkonstrukciók, családtámogatási kedvezmények – melyek alaposan felverték az árakat -, illetékkedvezmény, öt százalékos lakásáfa.

A covid ellenére az árak tovább növekedtek, a vásárlók pedig a korlátozások feloldását követően gyakorlatilag ott folytatták, ahol abbahagyták. Aztán jött a háború, és vele együtt a gazdasági nehézségek, ami miatt a lakosság is behúzta a kéziféket. Soron kívül Reagált a Magyar Ásványolaj Szövetség a kormány felszólítására

Megjelentek a magas hitelkamatok, a növekvő anyagi bizonytalanság, minek hatására az adásvételek száma az elmúlt néhány hónapban csaknem 40-50%-ot csökkent, a folyamatok végét pedig egyelőre még nem látni.

Balla Ákos ingatlanszakértő szerint „ezzel véget ért a több éve tartó felívelő szakasz az ingatlanpiacon, és már hónapok óta folyamatosan romló helyzetet tapasztalnak az ingatlanközvetítők. A vevők bizonytalanok, ezért kivárnak a vásárlással, sokan szembesülnek azzal, hogy vagy nem jutnak hitelhez, vagy ha mégis, akkor csak rendkívül magas kamattal, ami szintén visszafogja a vásárlási kedvet” – írja közleményében a Balla Ingatlan.

„A kamatok emelkedése azért jelent érzékeny veszteséget az ingatlanpiac számára, mivel bizonyos lokációkban akár az 50 százalékot is elérte a hitelből ingatlant vásárlók aránya” – jegyezte meg a szakértő. Hozzátette, hogy sokan döntenek úgy, hogy a bizonytalan helyzet hatására elhalasztják a vásárlást, ezáltal viszont nem is lépnek piacra saját ingatlanukkal, ami pedig hatással van a kínálatra.

Számottevő kereslet egyébként elsősorban az energiahatékony ingatlanok iránt tapasztalható, míg a rossz energiafelhasználású ingatlanok iránti igény nagymértékben visszaesett, így ezek csak jelentős, akár 20 százalékos árkedvezménnyel fognak gazdára találni – fogalmaztak.