Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,09 Ft
Euró
388,09 Ft
Font
451,48 Ft
Bitcoin
63,208 $

Nehéz helyzetbe kerültek a magyar nők a koronavírus-járvány miatt

Azon kívül, hogy a mindennapi teendők többségét is nők végezték el a pandémia ideje alatt, egyre nagyobb lelki teher hárult rájuk, miközben a bérszakadék is tovább bővült, amivel a férfiak kerültek előnybe.

Twenty20
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Rengeteg tanulmány bizonyítja, hogy a családokban még mindig a nők végzik a legtöbb házimunka, valamint  a gyermekgondozási teendők nagyobbik részét. Ennek ellenére sok pár célja, hogy fele-fele arányban osszák fel egymás között az otthoni feladatokat, ám különböző strukturális, társadalmi, vagy éppen gazdasági okok miatt végül mégis tipikusan nemek szerinti felosztás valósul meg.

Sőt, még azokban az esetekben is, melyekben a felek úgy gondolják, sikerült megvalósítaniuk az egyenlő munkamegosztást, a gondozás rejtettebb formái általában mégis a nőkre hárulnak. Soron kívül Itt a videó az adácsi vonatbalesetről, kamionnal hajtott a vonat elé

A Pénzcentrum riportjából megtudhattuk, összesen három munkatípus létezik, amelyek az úgynevezett láthatatlan munka csoportjába sorolhatóak. Az első a kognitív munka, ami a háztartási feladatok minden gyakorlati elemén való gondolkodást jelenti, beleértve a játszóterezések időpontjának megszervezését, a bevásárlást és általánosságban az összes tervezést.

A második az érzelmi munka, amely a család érzelmeinek kezelését jelenti, a konfliktusok elsimítását, és természetesen a folyamatos aggódást, míg a harmadik a mentális terhelés, ami lényegében a kettő metszéspontja: felkészülést, a szervezést és előre látást takarja mindarra, amit el kell végezni annak érdekében, hogy az élet zökkenőmentes folyjon.

Az anyák mind a négy szakaszban többet tettek. Míg a szülők gyakran közösen hoztak döntéseket, az anyák lényegesen több munkát fektettek a másik három fázisba. Más szóval, az apák tájékozottak, amikor a döntésekről volt szó, de az anyák végezik el a tényleges munkát.

A világjárvány kitörése óta a nemek közötti otthoni egyenlőség és a nők munkaerő-piaci részvétele közötti kapcsolat minden eddiginél jobban reflektorfénybe került. Bár sok rendszerszintű probléma van a háttérben, a láthatatlan háztartási munka egyenlőbb felosztása segíthet enyhíteni a nőkre nehezedő terheket, amelyek visszatartják őket más tevékenységektől

Ha kimondjuk, hogy a gyermekgondozás és a házimunka minden egyes mozzanata tengernyi tervezéssel jár együtt, világosabbá válik, hogy mennyi rejtett munkát végznek a nők. Szerencsére nem minden párnál egyenlőtlen a gondozás felosztása: az azonos nemű pároknál például sokkal egyenlőbb a felosztás, mint a heteroszexuális pároknál, mivel nem kötődnek az elvárt nemi szerepekhez. Ez azt mutatja, hogy a teher egyértelműen megosztható, ha erről nyíltabban beszélünk – írta a lap.

Szentkirályi szerint ámokfutás, elmebaj és káosz, amit Karácsony csinált

Szentkirályi Alexandra is egyre erősebb jelzőket használ Karácsony Gergely munkájának jellemzésekor, most épp a közlekedés kapcsán.