Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,24 Ft
Euró
391,41 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
62,280 $

Centrifugális diszkoszvető készülékkel állíthatja pályára a műholdakat a NASA

Hamarosan megkezdhetik a SpinLaunch nevű, speciális űrindítási technológia tesztelését, amely lényege, hogy klasszikus hordozórakéta helyett elektromos centrifugával hiperszonikus sebességre gyorsítsák fel a műholdat tartalmazó egységet.

SpinLaunch
Technológia

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A SpinLaunch ötlete éppen annyira elképesztő, mint amilyen találó a cég neve. A kezdeti tesztek során a vállalat kinetikus indítórendszere, amely külsőleg nagyon hasonlít egy turbófeltöltőre, rendkívül ígéretesnek bizonyult, így az első fokozatú rakétaindítások környezetbarát és potenciálisan költséghatékony helyettesítőjévé avanzsálhat.

A vállalat szerint az eszköz kisebb, legfeljebb 200 kilogramm súlyú hordozórakéták számára kiváló választás lehet, amelyek olyan robusztus műholdakat szállíthatnak, amelyek képesek megbirkózni az ezzel járó óriási G-erőkkel. Soron kívül Buszbaleset történt Mexikóban, legkevesebb 18 ember életét vesztette

A SpinLaunch rendszer az első fázist elvégzi, magasra repíti az egységeket a levegőbe, ahol egy második fokozatú rakéta átveszi a feladatot, és biztosítja a végső lökést a pályára állításhoz.

A cég azt állítja, hogy az első fokozatú rakéta kiiktatásával a hordozórakétából a hagyományos modulok által igényelt komponensek és hajtóanyagok mintegy 70 százalékát meg lehet takarítani, és a megfelelő rakományokat negyedannyi üzemanyag felhasználásával és tizedannyi áron lehet pályára állítani.

A NASA-nak is tetszik az ötlet, ezért nemrégiben aláírtak a vállalattal egy megállapodást, melynek értelmében kinetikus indítórendszert tervezhetnek az amerikai űrügynökségnek, amelyet még idén, valamikor év vége felé az új-mexikói Spaceport America űrkikötőből egy tesztrepülés során az égbe repítenek majd.

Mint ahogyan a SpinLaunch eddigi tesztrepülései, úgy a soron következő is egy lassabb szuborbitális indítás lesz, amelynek sebessége nagyjából 1 600 km/óra, vagyis a hangsebesség 1,3-szorosa lesz.