Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,229 $

Újraindították a Nagy Hadronütköztetőt, hamarosan azonosíthatják a sötét anyagot

Mágnesek ezreinek kell együttműködniük annak érdekében, hogy tudósok ismét megkísérelhessék a rejtélyes matéria észlelését.

MTI/EPA/Adam Warzawa
Technológia

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A CERN tudósai jövő héten újra beüzemelik a 27 kilométer hosszúságú Nagy Hadronütköztetőt (LHC) – azt követően, hogy hosszas karbantartási és korszerűsítési folyamatok, valamint az időközben kitört koronavírus-járvány miatt szüneteltették a működését – írta a Reuters hírügynökség.

Az LHC-t legutoljára 2018 decemberében használták, azóta gyakorlatilag egyszer sem indították be, így elképzelhető, hogy három év távlatából közel sem bizonyul majd zökkenőmentesnek a rendszer újbóli aktiválása. Soron kívül Csak pár gomolyfelhő zavarhatja meg a szombati napsütést, 23 fok is lehet napközben

A Nagy Hadronütköztetőben lévő anyagoknak közel 300 Celsius-fokos hőmérséklet-ingadozást kell kibírniuk, míg a részecskék szoros egybetartásához szükséges több ezer mágnest gondosan kell kalibrálni ahhoz, hogy minden flottul működjön.

Az LHC-t 2008-ban indították be először, és a 2010-2013 között megfigyelt ütközések során szolgáltatták vele az első bizonyítékot a Higgs-bozon részecskék létezésére, amelyeket „isteni részecskéknek” is neveznek, és amelyekről úgy gondolják, hogy kulcsszerepet játszottak a világegyetem kialakulásában.

Fizikusok remélik, hogy az LHC mostantól segíteni fogja a tudományos közösséget a „szellemrészecskék” és más rejtélyes jelenségek kutatásában. A CERN tudósai főként a közönséges anyaghoz képest ötször gyakoribb sötét anyag feltárására koncentrálhatnak, amelyet eddig még egyszer sem sikerült kétséget kizáróan detektálni.

A Nagy Hadronütköztető valóban új utat nyitott a gyenge kölcsönhatású részecskék formájában megjelenő sötét anyag keresésében, mivel a potenciális jelek széles skáláját fedte le, amelyeket a sötét anyag keletkezése, illetve a közönséges anyaggal való kölcsönhatását közvetítő részecskék keletkezése prognosztizált” – mondta Tim Tait, a UC Irvine Egyetem kutatója.