Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,99 Ft
Euró
392,41 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
64,301 $

Mikrohullámú sugárzással hidrogénné változtatható a műanyag

Talán a műanyagszennyezés az emberiség egyik legnagyobb környezeti problémája, amelynek megakadályozására sajnos még nem találták meg a tökéletes módszereket.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Talán a műanyagszennyezés az emberiség egyik legnagyobb környezeti problémája, amelynek megakadályozására sajnos még nem találták meg a tökéletes módszereket.

Jelenleg több mint 4,9 milliárd tonnányi műanyag hulladék kerülhet szemétlerakókba vagy közvetlenül a természetbe; ez a mennyiség pedig évről évre egyre csak növekszik. Az Oxfordi Egyetem kémikus professzorai most egy vadonatúj eljárással álltak elő, amelynek segítségével a műanyag flakonokat, zacskókat és csomagolásokat hidrogénné tudják varázsolni, amit később üzemanyagként hasznosíthatnak fel. Soron kívül Második világháborús bombát találtak egy német futballstadion közelében

A korszakalkotó módszerhez a jelenleg is elérhető technológiát alkalmazták, mindemellett sokkal kevesebb energia szükséges a véghezviteléhez – olvasható a Nature Catalysis tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban.

Egyre több ország szeretne átállni a zöld eredetű megújuló energiaforrásokra, a hidrogén ilyen szempontból tökéletes megoldás lehetne. Peter Edwards és kollégái mindössze egyetlen kémiai lépésben képesek voltak lebontani a műanyagot.

A tudósok először apró darabokra törték össze a műanyagot egy turmixszal, majd vas-oxid és alumínium-oxid katalizátorokat adagoltak hozzá. Amint ezt a keveréket egy mikrohullámú sütőbe helyezték és felforrósították, a katalizátoroknak köszönhetően a műanyagból hidrogén szabadult fel gáz formájában.

Mindössze néhány másodperc leforgása alatt a műanyagban található hidrogéngáz 97 százalékát sikerült kivonniuk, és lényegében csak széntartalmú nanocsövecskék maradtak vissza a reakció után. Mivel főként a katalizátorok vették fel a hőt, ezért kevesebb energia kellett ahhoz, hogy végbemenjen a folyamat.

„Egy teljesen új dimenzióba helyezhetjük a műanyag hulladékokkal kapcsolatos újrahasznosítást, és még a fejlődő országok számára is alternatívát kínálhatunk, hiszen a hidrogén-gazdálkodással óriási előrelépést tehetünk a fosszilis üzemanyagok felcserélése felé is.”

mondta Edwards.

Jelenleg 300 gramm műanyag hulladékot tudtak az új technológiával hidrogénné alakítani, a kutatók következő célja az lesz, hogy sokkal nagyobb kísérletekkel akár tömeges mennyiségben semlegesíthessék a káros anyagokat.

Friss adatok érkeztek, ennyivel haladják meg a régiós átlagot a hazai üzemanyagárak

A Magyar Ásványolaj Szövetség tagjainak pedig két hetük van arra, hogy önkéntesen lenyomják az árakat a régiós átlag szintjére.