Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,32 Ft
Euró
392,17 Ft
Font
458,13 Ft
Bitcoin
63,262 $

Lekapcsolták az internetet, harckocsikat vezéreltek ki és 20 év börtönnel fenyegetik a mianmari tüntetőket

Arra figyelmeztetett mindenkit a mianmari katonai junta vezetése, hogy amennyiben akadályozzák a fegyveres erők tevékenységeit, akár 20 évig terjedő szabadságvesztéssel és súlyos bírsággal is sújthatóak.

Rangun, 2021. február 15. Katonák a puccs ellen szervezett tiltakozáson a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) párt ranguni központjánál 2021. február 15-én. A hadsereg február 1-jén átvette a hatalmat és szükségállapotot hirdetett ki Mianmarban. MTI/EPA/Lynn Bo Bo
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Már több mint egy hete tartanak a tüntetések Mianmarban, miután a katonaság puccs útján átvette az ország irányítását. A puccs indokaként azt hozták fel, hogy a novemberi választás során, melyet Aung Sun Suu Kyi nyert meg elsöprő fölénnyel, súlyos csalások történtek, ezért sérült az ország demokratikus integritása.

A demonstrálók azóta mindennap az utcára vonulnak Mianmar legtöbb városában, és többek között a letartóztatott Suu Kyi szabadon engedését, a katonai hatalom végét és a demokrácia visszaállítását követelik. A tüntetéseknek széleskörű társadalmi támogatása van, és a katonaság meg is kezdte a leszámolást az ellenhangokkal. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

Mint arról a Financial Times is beszámolt, a hadsereg hétfő reggel elrendelte, hogy az internetszolgáltatók legalább nyolc óra erejéig kapcsolják le a szolgáltatást. A lekapcsolás nem sokkal azt követően történt, hogy a katonaság egy új kiberbiztonsági törvényt terjesztett elő, amelynek útján a hatóságok mindenféle korlát nélkül cenzúrázni tudják majd az online aktivitást.

Nem ez az első internetkorlátozó tevékenység az országban, a múlt hét folyamán a junta például azt is elrendelte a szolgáltatóknak, hogy blokkolják a hozzáférési lehetőséget a legnagyobb közösségi médiafelületekhez, mint a Facebook, Twitter és Instagram, valamint egy rendeletet is hoztak, amellyel a VPN-ek használatát is betiltották.

A norvég székhelyű, Magyarországon is működő Telenor például a február 1-jén történt puccs óta folyamatosan közzétette, milyen rendeleteket hozott a junta a korlátozások területén. Vasárnap azonban bejelentették, hogy többé ez már nem lehetséges, különösebb indok nélkül, viszont azt hozzátették, hogy rendkívül aggasztónak találják az információáramlás korlátozását.

Többen aggódóan figyelik az internet lekapcsolását, mivel attól tartanak, hogy olyan jellegű leszámolás várhat a demonstrálókra, mint ami az 1988-as tüntetések idején történt, és az éjszakai letartóztatások csúcsra érhetnek.

A BBC beszámolója szerint ráadásul azzal fenyegetik a tüntetőket, hogy a hatóságok akadályozása, valamint a puccs vezetői ellen való uszítás miatt akár 20 év letöltendő szabadságvesztésre ítélhetik őket. A katonaság megerősítette, hogy a börtönbüntetés mellett jelentős pénzbírságot is kiszabhatnak a tüntetőkre.

Már több száz demonstrálót letartóztattak, és nem látszik, hogy ezt a gyakorlatukat felfüggesztenék a hatóságok. Számos nagyvárosban például harci kocsikkal jelentek meg, és több száz katonát vezényeltek ki az utcákra, hogy a rendet minden áron megpróbálják biztosítani.

A Frontier Myanmar nevű helyi hírportál és May Wong, a Channel News Asia tudósítója pedig arról számoltak be, hogy Mandalay városában éles lövedékkel lőttek a tüntetőkre. Egyelőre nem tudni halálos áldozatról, viszont helyszíni szemtanúk állítása szerint többen is megsérültek a hatósági leszámolás következtében.