Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,00 Ft
Euró
389,09 Ft
Font
452,18 Ft
Bitcoin
62,610 $

Íme, a világ 59 legveszélyesebb biolaboratóriumainak helyszínei

Ezek a világ legveszélyesebb biolaboratóriumai, amelyekben olyan betegségeket tanulmányoznak, amelyekre jelenleg nincs gyógymód.

Fotó: Flickr/Ars Electronica
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A King’s College London szakértői összeállították a „Maximum Biological Containment Labs Mapping Globally” (A maximális biológiai zárlatot biztosító laboratóriumok feltérképezése világszerte) című jelentést, hogy rávilágítsanak a világjárvány közepette a laboratóriumok által jelentett „jelentős kockázatokra”.

A most közzétett dokumentum – és a hozzá tartozó interaktív térkép – a négyes biológiai biztonsági szinttel rendelkező (BSL-4) 59 működő vagy tervezett labor helyszínét mutatja be, amelyek a leghalálosabb kórokozók valamelyikével foglalkoznak. A térkép 18 európai, 14 észak-amerikai, 13 ázsiai, hét brit, négy ausztráliai és három afrikai helyszínt emel ki. A BSL-4 laboratóriumokat arra tervezték, hogy olyan potenciálisan pusztító vírusokkal dolgozzanak, amelyek ellen nincs vakcina vagy gyógymód. Soron kívül Orbán Viktor új helyettes államtitkárt nevezett ki

Forrás Kings College London

Az ilyen típusú laboratóriumokban vizsgált kórokozók közé tartozik az Ebola, a Nipah- és a Lassa-vírus, valamint a krími-kongói vérzéses láz is, melyek mindegyike halálosabb lehet a koronavírusnál. A helyszínek szigorúan őrzött laborok, ahol a tudósoknak védőruhát kell viselniük a nyomás alatt álló kamrákban, ahová zsilipeken keresztül kell belépniük.

A biztonsági intézkedések ellenére azonban mindig fennáll a veszélye annak, hogy valami kiszabadulhat, és pusztítást okozhat. A KCL tanulmánya – amelyet Dr. Filippa Lentzos és Dr. Gregory D. Koblentz írt – arra figyelmeztet, hogy a nemzetközi szabványok „szánalmasan alkalmatlanok” a laboratóriumok által jelentett komoly veszély megfelelő ellenőrzésére.

„A veszélyes kórokozókkal végzett munka kockázatai azt jelentik, hogy a rendkívül magas szintű biztonsági és védelmi intézkedéseket kell alkalmazni, és a munkát felelősségteljesen kell végezni. Ez különösen fontos az olyan kórokozókkal végzett munka esetében, amelyeknek a helyi, regionális és globális közösségekre nézve pusztító következményei lehetnek, ha expozíció vagy véletlen kibocsátás történik” – olvasható a közleményben.

Figyelmeztet továbbá a laboratóriumi dolgozók által a lakosságba hurcolt vírus, illetve az elszigetelés sérülése által a halálos betegségek elterjedésének veszélyére. Arra is figyelmeztet, hogy a kórokozókat ellophatják ezekből a laboratóriumokból, a vírusokat újra felhasználhatják, hogy aktívan kárt okozzanak, és a laboratórium puszta léte is destabilizálódhat, mivel a kormányok attól tartanak, hogy riválisaik biofegyvereket fejlesztenek.

Jelenleg nincsenek kötelező érvényű nemzetközi szabványok a kórokozókkal való biztonságos és felelősségteljes munkára a maximálisan elszigetelt laboratóriumokban. A világ BSL-4 laboratóriumainak több mint háromnegyede – mintegy 46 – városi területeken található, ami azt jelenti, hogy egy esetleges szivárgás hatásai pusztító következményekkel járhatnak – írja a The Sun.

Fontos információk jelentek meg Kína elnökének budapesti látogatása kapcsán

A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér környékén is fokozott ellenőrzésre kell számíatani a kínai elnök érkezése miatt.