Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,49 Ft
Euró
389,49 Ft
Font
455,42 Ft
Bitcoin
57,696 $

Különleges mélytengeri élőlényeket fedeztek fel az antarktiszi óceánban

Nagyjából 900 méteres mélységben bukkantak rá az egyik antarktiszi jégself közelében a bizarr tengeri létformákra, amelyek alapján át kellett gondolniuk a kutatóknak az élet keletkezésével kapcsolatos elméleteket.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Weddell-tenger délkeleti részén található Filchner-Ronne jégself mélyén húzódó üledékrétegben egy szikla oldalán találták meg az egészen furcsa élőlényeket – adta hírül a The Guardian.

A jégselfek akkor jönnek létre, amikor a kontinensen lévő fagyos víztömegek a part felé áramlanak, majd az így kialakult jégtömegek elkezdenek lebegni a környékbeli tengerek felszínén. Miközben a jég sodródik az óceán felé, a talajról rengeteg kőzettörmeléket szed fel, amelyek később a tengerfenéken kötnek ki. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

Habár az antarktiszi élővilág hemzseg halaktól, férgektől, medúzáktól és krillektől, a jégselfek mélyén korábban soha nem találtak egyetlen létformát sem, hiszen ezekben a rétegekben teljes sötétség, és -2 Celsius-fok körüli hőmérsékletek uralkodnak.

A felfedezésről készült felvételeken tökéletesen kivehető két tengeri szivacsfaj, melyek szárai és kalapja egyaránt látszik, illetve mozgolódást is észre lehet venni, amelyeket apró csőférgekként és kagylókként azonosítottak a biológusok.

Az izolált vándorkövek szintén a korábban említett áramlatokkal kerülhettek a tengerfenékre, ami viszont ennél is meglepőbb, hogy még majdnem egy kilométeres mélységben extrém hidegben is képesek túlélni ezek a parányi állatok.

Fotó Dr Huw Griffiths

„Valóságos sokként ért minket a felfedezés, viszont nem készíthetünk DNS-teszteket, és azt sem tudjuk, mivel táplálkoznak vagy mióta tartózkodnak a köveken. Arról is csak találgathatunk, egyáltalán új fajok-e vagy csupán alkalmazkodóképesebb variánsokról van-e szó” – magyarázta Dr. Huw Griffiths tengerbiológus.

Kikapott a PSG a Dortmundtól a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén

A PSG egy nagyon erős Dortmund ellen játszott a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.