Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az egész világ feszülten figyeli a tajvani eseményeket, eközben a kínai turisták azt várják, hogy „visszacsatolják a szigetet” (videók)

Az egész világ feszülten figyeli a tajvani eseményeket, eközben a kínai turisták azt várják, hogy „visszacsatolják a szigetet” (videók)

Az egész világ feszülten figyeli a tajvani eseményeket, eközben a kínai turisták azt várják, hogy „visszacsatolják a szigetet” (videók)
Turisták a délkelet-kínai Fucsien tartományban fekvő Pingtan tengerpartján 2022. augusztus 5-én. A szárazföldi Kínának ez a legközelebbi pontja Tajvanhoz, amely a Tajvani-szoros túloldalán, innen 68 tengeri mérföld távolságra terül el. A Tajvant magáénak tekintő Kína szuverenitása megsértésének tekinti Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök augusztus 3-i tajvani látogatását, és válaszul több hadgyakorlatot kezdett a sziget körül, amelyek egy része benyúlik a tajvani vizekre is. MTI/AP

Míg a világ figyelme Ázsia felé fordul, a kínai turisták azt várják, hogy mikor jelentik be, hogy Tajvant "visszacsatolták Kínához".

A Pingtan-sziget strandjain, Kína Tajvan szigetéhez legközelebb eső pontján csütörtökön kifejezetten váratlan látvány tárult a strandolók szeme elé: kínai helikopterek alakzatban repültek, és éleslövészeti teszteket hajtottak végre.

Ez a látvány része volt annak a kínai hadgyakorlatnak, melyet Kína azt követően jelentett be, hogy Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke a korábbi figyelmeztetések ellenére is ellátogatott Tajvanra, ezzel felbőszítve Kínát, mely egy kínai tartományként tartja számon a szigetországot.

A kínai védelmi minisztérium közlése szerint a hadgyakorlatok várhatóan vasárnap délig tartanak, néhányat pedig a Tajvan szigetén lévő Hszincsutól 126 km-re fekvő Pingtanból is lehetett látni, a turisták legnagyobb meglepetésére. Pénteken például több kínai katonai repülőről jelentettek, melyek a képek alapján rakétákat szállítottak.

Habár Tajvan már 1949 óta szuverén államként működik, meglepő módon a Pingtan szigeten élő kínai lakosok és turisták határozottan kiállnak a kínai kormány álláspontja mellett, miszerint „Kínának joga van ahhoz, hogy ellenőrzése alatt tartsa Tajvant”.

Egy 15 éves kínai fiú a CNA-nek nyilatkozva például kijelentette, hogy „Tajvan Kínához tartozik”, hozzátéve, hogy „nem akarjuk, hogy bármelyik külföldi ország vagy erő beleszóljon a kínai belpolitikai problémákba”. Az ifjú kínai állampolgár hozzátette, hogy szerinte egyik fél sem akar harcolni, ezért a „két kormánynak tárgyalnia kellene és kompromisszumra kellene jutnia”.

Számunkra furcsának tűnhet, de a Pingtan-sziget lakói már nagyban készülnek arra, hogy Kína „egyesíti a két országot”, és transzparenseket készítettek, melyekre az van írva, hogy „a visszatérésre várva”, illetve, „a békés egyesülés”. Peking pénteken közölte, hogy „szükség esetén katonai eszközökkel is elfoglalhatja Tajvant”.