Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,165 $

A kínai Evergrande Group csődeljárást kezdeményezett

Már 2021 év végén is a fejük felett lebegett a csődveszély, most azonban ténylegesen becsődölt a kínai óriásvállalat.

Fotó: Wikimedia Commons/Dinkun Chen
Ázsia

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A CNN jelentése szerint a kínai Evergrande Group, mely egykor az ország második legnagyobb ingatlanfejlesztője volt, csütörtökön csődöt jelentett New Yorkban. Mint ismert, a vállalat egy nagy összegű hitelt vett fel és 2021-ben nem teljesítette adósságát, ami hatalmas ingatlanválságot váltott ki a kínai gazdaságban, melynek hatásait még ma is érezni.

Az Evergrande csődvédelmet kért, ami lehetővé teszi az amerikai csődbíróság számára, hogy beavatkozzon, ha egy fizetésképtelenségi ügy egy másik országot érint. A vonatkozó 15. cikkely szerinti csődvédelem célja, hogy elősegítse az együttműködést az amerikai bíróságok, az adósok és a határokon átnyúló csődeljárásokban érintett más országok bíróságai között. Soron kívül Meghibásodás miatt kell kimenteni a halakat egy szegedi tóból

A kínai ingatlanszektort sokáig a világ második legnagyobb gazdaságának fontos növekedési motorjának tekintették, hiszen az ország GDP-jének mintegy 30 százalékát tette ki. Amikor pedig 2021-ben kiderült az óriásvállalat fizetésképtelensége, az az egész kínai ingatlanpiacot sokkolta, ráadásul hatalmas kárt okozott a lakástulajoknak és Kína pénzügyi rendszerének is.

Az Evergrande összeomlása óta több más nagy kínai ingatlanfejlesztő, köztük a Kasia, a Fantasia és a Shimao Group sem fizette vissza adósságát. Legutóbb pedig egy másik kínai ingatlanóriás, a Country Garden figyelmeztetett arra, hogy „különböző adósságkezelési intézkedések elfogadását fontolgatja”.

Az Evergrande összeomlása azért is jelentős, mert honlapja szerint több mint 1300 ingatlanprojektje van több mint 280 városban, ráadásul a vállalatnak számos, nem ingatlanokkal foglalkozó üzletága is van, köztük egy elektromos jármű üzletág, egy egészségügyi üzletág és egy vidámpark üzletág. Az ingatlancég adósságterhe tavaly év végére elérte a 2,437 billió jüant: ez nagyjából Kína teljes bruttó hazai termékének 2 százaléka.