Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
62,880 $

Kiderült, mely tényezők segíthetik a mostanihoz hasonló járványok kialakulását

A Sydney-i Egyetem kutatása arra jutott, hogy az emberi tevékenység olyan környezeti feltételeket alakít ki, amelyek újabb járványokat idézhetnek elő.

Fotó: Unsplash/Mufid Majnun
Egészség/Életmód

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

A Sydneyi állatorvostudományi iskola modellje szerint az ökoszisztémára gyakorolt nyomás, a klímaváltozás és a gazdasági fejlődés kulcsfontosságú tényezők a kórokozók fejlődésében, ez pedig növeli a járványok kialakulásának esélyét.

Az Eurekalert által bemutatott tanulmány szerint az állatról emberre terjedő betegségek a magas bevételű, nagyobb földterülettel és magas népsűrűséggel rendelkező országokban a legsokszínűbbek, ahol a terület nagyobb részét fedi erdő. Soron kívül Szentkirályi Alexandra a Szomszédok legendájával, Vágási Ferivel üzent Karácsonynak

A tanulmány azt is megmutatja, hogy a növekvő népesség és népsűrűség komolyan segíti az állatról emberre terjedő betegségek kialakulását. A kutatást jegyző egyik kutató, Navneet Dhand vezette le ennek menetét:

„Ahogy az emberi népesség növekedik, úgy nő a lakhatási kereslet. Ennek kielégítésére az emberek a vadontól vesznek el területet. Ez növeli a vadon élő, illetve háziállatok közötti érintkezések számát, ami növeli az esélyét a vírusok emberekre való átugrását.”

„Eddig a hasonló betegségmodellek korlátozottak voltak és továbbra is sürgető, hogy megértsük, hogyan bukkannak fel az ilyen betegségek, mivel ez az információ segíthet megakadályozni a következő koronavírus-járványt” – tette hozzá Michael Ward, egy másik szerző

A kutatók betegségek három kategória szerint figyelték meg az országos szintű tényezőit a betegségeknek: Az állatról emberre terjedőek, az emberről emberre terjedőek és az újonnan felfedezett betegségek.

Ezek alapján Észak-Amerikát találták olyan területnek, ahol mindhárom kategóriába tartozó kórokozó által okozott betegségek sokszínűsége magas, de máshol is előbukkanhatnak újak:

„A nyugati hosszúság 50. és 100. foka közé eső országok, mint Brazilia, a fejlett országok, mint az Egyesült Államok és a nagy népsűrűségű országok, mint India, mind nagyfokú sokszínűségét mutatták az újabb betegségeknek” – mondta Ward

A kutatás arra is rámutat, hogy az időjárási változóknak is van szerepe az emberről emberre terjedő betegségek előfordulását, például melegben több új kórokozó tűnik fel. Ez azt is jelenti, hogy az emberi fejlődés, aminek a klímaváltozás is a velejárója, nem csak a környezetet rombolja, de a mostanihoz hasonló járványok kirobbanását is segíti.