Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,699 $

Kiberbűnözők már a gyerek hangján is fel tudják hívni a szülőket váltságdíjat követelve

A szakértők kiemelték, mit lehet tenni egy ilyen helyzetben, illetve hogyan lehet megelőzni, hogy virtuális emberrablás áldozatává váljon egy rokonunk vagy mi magunk.

Fotó: Unsplash / Illusztráció
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A mesterséges intelligencia (AI) hangklónozási technológiájával ma már virtuális emberrablást is el tudnak követni az internetes csalók: a kiberbűnözők már arra is képesek a legmodernebb technológiát alkalmazva, hogy a hozzátartozó, például a gyerek hangján hívják fel a szülőket váltságdíjat követelve, súlyos érzelmi és anyagi károkat okozva az áldozatoknak – írja az MTI az ESET szakértőinek felhívására hivatkozva. Az üzleti és otthoni biztonságtechnikai szoftvermegoldások nemzetközi szállítójának közleményében az áll, a csalók a telefonos átverések során mindinkább az AI-ra támaszkodnak, és módszerük elegendő meggyőző erővel bírhat ahhoz, hogy a legközelebbi családtagokat is fizetésre kényszerítsék.

A szakértők szerint a ChatGPT és más mesterséges intelligencia-eszközök segítségével a virtuális emberrablások széleskörben elterjedhetnek, egyúttal a csalók könnyebben megtalálhatják az ideális áldozatokat. A hirdetők és a marketingesek például évek óta alkalmaznak viselkedéselemző technikákat, hogy a megfelelő üzeneteket a megfelelő időben juttassák el a célcsoportokhoz. A generatív mesterséges intelligencia (GenAI) is segíthet a csalóknak azáltal, hogy megkeresi azokat a személyeket, akik a legnagyobb valószínűséggel fizetni fognak, ha virtuális emberrablás áldozatává válnak. Az AI lehetővé teszi a csalók számára, hogy a korábbinál jóval nagyobb léptékben, tömegesen hajtsák végre akcióikat, még több kárt okozva, különösebb erőfeszítés nélkül – emelik ki. Soron kívül Újabb veszély fenyegeti az androidos felhasználókat

Az ESET elemzése szerint a hangklónozási technológia már most is képes a hitelesnek tűnő megtévesztésre, és a kiberbűnözők körében egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a hangklónozó szolgáltatások (VcaaS, Voice Cloning-as-a-Service) iránt. Amennyiben ezek elterjednek, minden támadó számára lehetővé válik az ilyen jellegű csalások végrehajtása, különösen akkor, ha a GenAI-eszközökkel együtt használják. Csizmazia-Darab István, az ESET termékeit forgalmazó Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője pedig hozzátette: az információk forrása szinte mindig a közösségi média, ezért nagyon fontos, hogy milyen nyilvánosan elérhető adatot osztanak meg magukról az internetezők. Állítása szerint az a legfontosabb, hogy senki ne osszon meg túl sok személyes információt a közösségi médiában.

Többek között kerüljük a lakcímek és a telefonszámok közzétételét, ne publikáljunk fényképeket vagy videó- és hangfelvételeket a családtagjainkról, és semmiképp se osszunk meg részleteket a hozzátartozóink aktuális utazásairól. Ha pedig a közösség média profilunkat emellett még privát módra is állítjuk, minimálisra csökkentjük az esélyét annak, hogy virtuális emberrablás áldozatává váljon egy rokonunk, vagy mi magunk. Mindemellett gyanúra adhat okot az is, ha üzenetben azt kérik tőlünk, hogy adjuk meg a személyes adatainkat vagy a közösségi profiljaink bejelentkezési adatait. Csizmadia-Darab István megemlítette még, hogy a szülők használhatnak olyan programokat is, amelyeknek van helymeghatározási funkciója, így ellenőrizni tudják, hogy hol van a gyermekük. Ha pedig valakit feltételezhetően virtuális emberrablás miatt hívnak, a következőket tudja tenni:

Tartsa szóval a „rablókat”, és ezzel egy időben próbálja meg felvenni a kapcsolatot az állítólag elrabolt személlyel, vagy szóljon valakinek a közelében, hogy segítsen ebben. Emellett fontos, hogy próbáljon nyugodt maradni, és ne osszon meg semmilyen további személyes információt. Továbbá vegye rá az „emberrablókat”, hogy válaszoljanak egy olyan kérdésre, amelyre csak az „elrabolt” tudhatja a választ, és kérje, hogy beszélhessen vele. De ugyanilyen lényeges az is, hogy értesítse mihamarabb a helyi rendőrséget – zárul az ESET szakértőinek közleménye. Korábban arról is beszámoltunk, hogy Elon Musk beperelte az OpenAI-t és annak vezérigazgatóját „árulás” miatt. A techguru egészen pontosan azt állítja, hogy Sam Altman és az OpenAI elárulta a ChatGPT gyártójának alapítói céljait, miszerint a profitszerzés helyett az emberiség javát szolgálja. De azt is megírtuk, hogy az MI technológiák úttörői szerint sürgősen szabályozni kell a deepfake-tartalmakat.

Már 3-0-ra vezetett az Arsenal, amikor jött a gond

Az Arsenal 3-0-ra is vezetett a Tottenham ellen, de messze nem ez lett a végeredmény angol bajnokság hétvégi fordulójában.