Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,75 Ft
Euró
388,72 Ft
Font
454,08 Ft
Bitcoin
59,312 $

Kemenesi Gábor megválaszolta a leggyakoribb kérdéseket az oltás és a fertőzés kapcsán

A virológus szakember szerint az oltatlan magyarok többmilliós száma a bizonyíték arra, hogy még a negyedik hullám kezdetén is bizonytalanok egyesek azzal kapcsolatban, megéri-e beadatni a vakcinát.

MTI/Vajda János
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Legutóbbi Facebook-posztjában Kemenesi Gábor arról írt, a világ járványmutatói egyértelműen jelzik, hogy egy rendkívül fertőző vírussal van dolgunk. A tudomány jelenlegi ismeretei és a tapasztalatok alapján is a vakcina a legjobb fegyverünk a vírus ellen.

A helyzet gyorsan változik, sok látszólagos ellentmondással találkozhatunk, érthetően sok embert kétségek gyötörnek és számos kérdésre választ várnak. Íme néhány gyakori kérdés és válasz. Soron kívül Nem volt valós az érdi fiatal terrortámadással való fenyegetőzése, csak a nézettségért csinálta

El lehet kapni a vírust és terjeszthetem is teljes vakcinálást követően?

A jelenleg elérhető vakcinák a súlyos megbetegedés és halálos kimenetel esélyét hivatottak csökkenteni, így a kórházi kezelések számát és a korlátozások szükségességét is csökkentik. Légúti fertőzésekre rendkívüli nagy kihívás teljes védelmet (fertőzés ellen is) biztosító vakcinát gyártani, sokszor nem is lehetséges. A gyakorlati tapasztalatok ugyanakkor azt jelzik, hogy a vakcináltak kisebb eséllyel fertőződnek és adják tovább a vírust.

Állandó kérdés, hogy akkor mi értelme oltást kérni, ha továbbra is elkaphatom a fertőzést?

A Covid-19 megbetegedés halálos kimenetelű lehet, főként az idősek és bizonyos krónikus megbetegedéssel élők körében. Mivel a fertőzés rendkívül gyorsan terjed és egy-egy járványgócban egyszerre túl sok ember kerül kórházi kezelés alá, a legfontosabb védelmi eszköz, ha ezt a hatást csökkentjük. A vakcináltak körében mind a kórházi kezelés esélye, mind pedig a halálozás aránya jelentősen csökkent – írta Kemenesi Gábor.

Az oltottak nem csupán a súlyos kimenetel ellen védettek jobban, de a vírust is kevésbé képesek továbbadni, így a járvány terjedését is fékezik.

Miért kell most oltatnom, nem ér rá kivárnom a végét?

A SARS-CoV-2 vírus extrém fertőzőképes, légúton terjedő vírus. Ráadásul immunológiai szempontból teljesen új az emberiség számára, tehát jelenleg az emberiség döntő többsége egyáltalán nem védett ellene – így rendkívül gyorsan és könnyen képes megdöbbentő méretű járványgócokat létrehozni.

Minél hamarabb, minél több ember él az oltás lehetőségével ezt a hatást annál inkább fékezhetjük, ráadásul nem csupán magunkat, hanem másokat is megvédünk.

Sokan dilemmáznak azon is, hogy ha mindenki más beoltatja magát, számít ha ők nem teszem meg?

Az oltással élő emberek körében a súlyos megbetegedés és halálozás esélye jelentősen csökken, ám a vírus még ha kisebb eséllyel is de képesek terjeszteni. Amennyiben valaki nem él a vakcina lehetőségével úgy a súlyos megbetegedés és halálozás ellen is kevésbé védett, elveszíti ezt az előnyt – írta a szakember.

Az aggodalmak között kitüntetett helye van annak a kérdésnek, hogy mi a helyzet a vérrögképződéssel?

A lényeg mindegyik ritka mellékhatás esetében ugyanaz: nagyságrendekkel kockázatosabb a vírussal való fertőződés, így továbbra is jóval biztonságosabb a vakcina általi védelem.

Nem feledkezik meg az influenzával való összehasonlításról sem, arra a kérdésre válaszolva, mely szerint „Sosem kaptam influenzaoltást, mégis túléltem. Miért más most a COVID19?”

Először is ez egy jóval fertőzőképesebb vírus, magasabb halálozási mutatóval. A Covid-19 halálosabb az influenzánál és semmiféle védelmünk nincs ellene, mivel új vírus. Kórházba kerülést követően Covid-19 megbetegedéssel nagyjából háromszoros az esélye a halálos kimenetelű kórlefolyásnak – figyelmeztetett Kemenesi Gábor.