Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,61 Ft
Euró
391,78 Ft
Font
457,76 Ft
Bitcoin
62,593 $

Joe Biden: Ukrajnának talán át kell engednie területe egy részét a béke érdekében

Zelenszkij eddigi nyilatkozatai alapján az ukránok elvetik ezt a lehetőséget, az amerikai elnök szerint azonban el fog jönni a pont, amikor egyezséget kell kötni.

Fotó: Joe Biden amerikai elnök a közelmúltban az Egyesült Államokban elkövetett fegyveres ámokfutásokkal kapcsolatban tart sajtóértekezletet a washingtoni Fehér Ház Keleti termében 2022. június 2-án. Az elnök kezdeményezte a fegyvertartásra és -eladásra vonatkozó amerikai jogszabályok szigorítását. MTI/EPA/Jim Lo Scalzo
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

Joe Biden amerikai elnök pénteken a háború állásáról nyilatkozott a sajtónak, mikor egy riporter nekiszegezte a kérdést, szerinte Ukrajnának le kell-e mondania területe egy részéről, hogy véget vessen a több mint három hónapja tartó inváziónak – olvasható a New York Post cikkében.

„Ez az ő területük. Nem fogom megmondani nekik, mit kell tenniük és mit nem. De úgy tűnik számomra, eljön az a pont, amikor tárgyalásos egyezséget kell kötni. Hogy ez mit takar majd, nem tudom. Szerintem akkor senki sem fogja tudni. Addigis azonban továbbra is hozzásegítjük az ukránokat ahhoz a pozícióhoz, hogy meg tudják védeni magukat”

– jelentette ki Biden.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki közleménye szerint az orosz erők jelenleg Ukrajna egyötödét tartják ellenőrzésük alatt, Putyin elnök háborús céljai azonban továbbra is homályosak. Biden februárban felvetette, Putyin megkísérli visszaállítani a volt Szovjetuniót azzal, hogy elfoglalja a Moszkva által egykor uralt területet.

Biden beosztottjai korábban is nyitottan álltak hozzá, hogy Ukrajna átengedje területe részét az ellenfélnek, bizonytalan azonban, hogy Ukrajna beleegyezne-e a feldarabolásba. Zelenszkij márciusban országa területi integritásának garantálását kérte, valamint kijelentette, az ukrán nép csak igazságos feltételekkel fogadná el a békekötést, a héten pedig a Newsmaxnak adott interjújában megerősítette korábbi szavait.

„Nem vagyunk készek átengedni területünk egy részét sem, mert a mi területünk a mi területünk: ez a függetlenségünk, a szuverenitásunk; ez a helyzet. Ha ez az egész az ultimátumokról szól és »át kell engedned a területed egyharmadát, és akkor nyugton hagyunk, életben hagyunk«, akkor ez nem olyasmi, amiben megegyezhetnénk”

– mondta az ukrán vezető.

Bár az Egyesült Államok több milliárd dollárnyi segélyt és katonai felszerelést biztosított Ukrajnának, mégis gyakran kerül szembe az ország vezetésével. Az Obama-kormány a jelenlegi adminisztrációval ellentétben határozottan kizárta az orosz terjeszkedést – általában a Krím 2014-es vitatott szavazást követő annektálását is pusztán annektálási kísérletnek nevezte.