Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,58 Ft
Euró
389,22 Ft
Font
455,10 Ft
Bitcoin
57,763 $

Különös jelenséget észleltek a Neptunuszon

Csillagászok szerint a gázóriásnak melegednie kellene, a hőmérséklete azonban rejtélyes módon egyszerűen nem emelkedik.

Twenty20
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Neptunusz hőmérséklete az utóbbi időkben furcsa rendellenességeket mutat, a NASA 2019-ben például olyan fotókat tett közzé, amelyeken az látszik, amint hatalmas viharok szelik át a bolygót a nyári időszakban, miközben a környezeti tényezők nem változnak.

Michael Roman, a Leicesteri Egyetem professzora és kollégái földi teleszkópokkal, köztük az Európai Déli Obszervatórium Nagyon Nagy Távcsövével (ESO VLT) követték nyomon a kék gázóriás hőmérsékleti változásait a 2003-ban végzett első részletes mérések óta. Soron kívül Mire számíthatunk az idei strandszezonban? Íme a leghasznosabb információk

A megfigyelések során kimutatták, hogy a bolygó déli féltekén meglepő módon csökken a hőmérséklet, annak ellenére, hogy a méréseket az égitest nyári időszakában végezték – olvasható a The Planetary Science Journal tudományos folyóiratban publikált tanulmányban.

A Neptunusz hőmérsékletének azonosítására hőkamerákat használtak, amelyek a csillagászati objektumok által kibocsátott infravörös fény detektálásával és feldolgozásával működnek. Ezeket az adatokat összevetették a gázóriásról az elmúlt két évtizedben készített felvételekkel, melyek eredményeképpen egy olyan képet kaptak, amin látható a Neptunusz globális hőmérséklet-változása.

A Naprendszer többi planétájához hasonlóan a Neptunuszon is váltogatják egymást az évszakok, hiszen ugyanúgy a Nap körül kering, mint például a Föld, ám ezek az időszakok eltérnek a bolygónkon tapasztalt évszakoktól, mivel átlagosan 40 évig tartanak.

A gázóriás déli féltekén például 2005 óta tart a nyár, és míg 2003 és 2018 között 8 Celsius-fokos lehűlést mértek, 2018 és 2020 között 10,5 Celsius-fokkal emelkedtek a hőmérsékletek, amire eddig egyszer sem volt példa.

A tanulmány rávilágít arra, hogy a bolygó hőmérséklete rövid idő alatt drámai mértékben változhat, ám a gyors ingadozások kiváltó oka továbbra is kérdéses, mivel nagyon keveset tudunk a bolygóról, ezért az elkövetkező években további megfigyelésekre lesz szükség, ha a tudósok fel szeretnék tárni a Neptunusz egyik legnagyobb rejtélyét.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

Medgyessy Péter: ez nem ugyanaz az Európai Unió

Ugyanakkor szerinte Magyarországnak a jövőben is az Európai Unióban van a helye.

Mire számíthatunk az idei strandszezonban? Íme a leghasznosabb információk

Jó néhány kültéri medencét már kinyitottak húsvétra, a következő nagyobb medencebeüzemelési hullám azonban a pünkösdi hosszú hétvégén lesz, míg máshol csak június végén lesz nyitás.